Blockchain Nedir

Anasayfa / Blog / Blockchain Nedir
Blockchain Nedir Blockchain Nedir

Teknolojik gelişmelerin kaçınılmaz bir sonucu olan dijital uygulamalarla birlikte hayatımıza sürekli yeni kavramlar girmeye devam ediyor. Bu alanda en son Blockchain ile tanıştık. Kripto paralarla ilgilenenler bilir de, bilmeyenlerin Blockchain nedir merak etmesi gayet normal. Öncelikle sistemin, sadece kripto paralarla ilgili olmayıp, farklı kullanım alanları ve avantajları dolayısıyla da çok büyük ilgi gördüğünü bilmek gerek. Blockchain yani Blok Zinciri diye tanımlanan uygulama, dağınık yapıda bir veritabanı sistemidir ve şifreli işlemlerin takibini yapmak için geliştirilmiştir. Herhangi bir merkezi güç ya da otoriteye gerek duyulmaksızın, şifreli verilerin ağ üzerinde dağıtılarak saklanmasını ve takibini sağlayan kayıt sistemine Blockchain teknolojisi denir. Daha anlaşılır şekilde Blockhain’in amacı; dijital verilerin ağ üzerinde dağıtılmasını ve saklanmasını sağlamak, ancak düzenlenmesine izin vermemek şeklinde anlatılabilir. Bu nedenle son derece güvenilirdir ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain başarısı, dijital işlemleri kaydetmek, tüm varlıkları güven prensibi sınırları çerçevesinde takip etmek için kullanılan gelişmiş bir teknolojidir. Para transferinde işlemlerin güvenliğini sağladığı için, kripto para sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitcoin ya da çeşitli kripto para birimleri duyan ya da kullanan kişiler muhtemelen Blockhain nasıl çalışır onu da biliyordur. İlk olarak 1991 yılında geliştirilen sistem, 2009 yılında ilk Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle kullanılmaya başlandı. Kripto para sektörünün giderek gelişme göstermesi ve Blockchain’in işlemlerin kaydedilmesi ile takibini kolaylaştırdığı için farklı sektörlerde de kullanılmasından dolayı biz adını yeni yeni duymaya başladık.

Blockhain çalışma teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmak istersek; öncelikle bu teknoloji, merkezi bir sisteme bağlı değildir. Blockchain’de yer alan verilere, tüm bilgisayarlar üzerinden ulaşılabilir. Bilgiler haricinde yapılan işlemlerin kim tarafından ve ne zaman yapıldığına da şeffaf şekilde ulaşmak mümkün. Ancak işlemler değiştirilemez, üzerinde düzeltme yapılamaz. İşlemlerde düzeltme yapılmak istendiğinde, sisteme yeni kayıt eklenmesi gerekmektedir. Bu da işlemlerin korunması ve gözlemlenmesinde büyük avantaj sağlar.

Blockchain çalışma sistemi için tüm ağlar tarafından tanınan bir kimlik numarası oluşturulur. Yani kullanıcı, işlemlerde adını, soyadını ve kişisel bilgilerini kullanmak zorunda kalmaz, tüm işlemleri bu kimlik numarası ile yapar. Kullanıcılar tarafından yapılan tüm işlemler, şifrelenerek sisteme kayıt edilir. Blockchain uygulaması ile yapılan tüm kayıtlar kalıcıdır.

Blockchain Kullanım Alanları

Blockchain’in önemi, merkezi yapıda değil anonim yapıda oluşu, bozulmaz, değiştirilemez ve hacklenemez olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kripto para sektörü haricinde kullanım alanı oldukça geniştir. Dünya çapında faaliyet gösteren işletmelerin çoğu, işlem güvenliği açısından Blockchain sistemini kullanmaya başladı. Blockchain teknolojisi kullanıcılara, veri gizliliği ve bilgileri güvenli şekilde saklama imkanı sunar. Eğer sistem üzerinde yer alan veriler değiştirilmek istenirse, bloklardan izin alınması gerekir. Bu talep sonrasında blok sayısı kadar onay mekanizması çalışmaya başlar. Bu da kötü niyetli kişilerin eylemlerinin önlenmesi ve verilerin güvenliği için çok büyük bir avantajdır.

Bu bağlamda Blockchain kullanım alanları; finansa sektörü başta olmak üzere enerji sektörü, sağlık sektörü, kamu sektörü ve tedarik zinciri olmak üzere çok geniştir.

Birçok sektörde kullanılan Blockchain teknolojisi, finansal işlemlerin daha güvenilir ve kolay şekilde yapılmasına olanak sağlıyor.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar

×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1