Google Domains

Anasayfa / Blog / Google Domains
Google Domains Google Domains

Google Domains Nedir?

Google Domains yani alan adı hatırlaması zor ve uzun olan IP adresleri yerine internet otoriteleri tarafından IP’lerin isimlendirilmesine verilen addır. Sitenize seçtiğiniz ismin com, net gibi uzantılar ile kullanılan haline alan adı ya da domain adı verilmektedir. Domain için yapılan en doğru tanım sitenizin adresi ya da adı tanımıdır. Çünkü kullanıcılar sitenize alan adınızı kullanarak ulaşım sağlarlar. İki web sitesinin domaininin aynı olması imkânsızdır. Parmak izi kadar benzersiz olan domainler IP denen uzun sayılara denk gelmektedir. Eğer domainler olmasaydı 64.233.191.255 gibi sayılar yazarak sitelere ulaşım sağlayacaktık. DNS(The Domain Name System) tarayıcınıza girdiğiniz alan adlarını ilişkili IP adreslerine dönüştürür ve böylece bilgisayarınız sitenin içeriklerinin depolandığı sunucuya bağlanabilir.

Domain Kayıt( Alan Adı Tescili) Ne Anlama Gelir?

Google Domains kaydı ya da alana adı tescili bir alan adının alınması ya da kiralanması yolu ile sizden başkasının kullanamaması anlamına gelmektedir. Domains kayıtta daha çok kiralama yöntemi kullanılmaktadır. Domain kayıt için şu an herhangi bir alım işlemi gerçekleştirilmemektedir. Bu yüzden alacağınız alan adı sadece 1 seneliğine sizin olacaktır. 1 sene sonrasında domain yenileme işlemi gerçekleştirilmeyen alan adları domain sorgulama ekranlarında başkaları tarafından alıma müsait görünecektir.

Google Domains Özellikleri

Son yıllarda kullanıcılarına geniş özellikler sunarak birçok kullanıcının dikkatini çeken Google Domains’ in kullanıcılarına sunduğu benzersiz özellikler şunlardır:

 • Gizlilik: Normalde bir aracı firma sayesinde alan adı alıyorsanız ve firma bilgilerinizin gizli tutulmasını istiyorsanız aracı firmaya ekstra ödeme yapmanız gerekiyordu. Google Domains hizmetinde ise bu tamamen ücretsiz bir hizmettir ve iki faktörlü doğrulamayı da beraberinde getirmiştir.
 • ♦ Mail Desteği: Alan adı alan firmaların ya da markaların en büyük sorunları alan adı ile biten bir mail almaktır. Google Domains, G-Mail desteği ile kullanıcılarına 100 adet şirket hesabı kurulmasına olanak tanımaktadır.
 • ♦ Yönlendirme:Başka firmalardan aldığınız alan adlarını da Google Domains hesabına yönlendirerek bir admin panel üzerinden yönetimini yapabilirsiniz.
 • Subdomain: Google Domains ile aynı alan adına ailt alt alan adlarını kurmanız mümkün.

5 Adımda Google Domains Nasıl Alınır?

Bir web sitesi yaptırmaya ihtiyacınız olduğunu anladığınızda artık biliyorsunuz ki öncelikle domain satın almalısınız. Peki, Google Domains Nasıl Alınır?

 1. ♦ Domain Sorgulama Ekranı Bulunur.
 2. ♦ Web siteniz için uygun gördüğünüz alan adı kontrol edilir.
 3. ♦ Uygun bulunan alan adı Google Domains üzerinden sepete eklenir.
 4. ♦ Google Domains satın alma işlemleri ve ödeme işlemleri tamamlanır.
 5. ♦ Alan Adınız Google Benim İşletmem hesabına aktarılır.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru alan adı sizleri başarıya götüren ilk adımlardan birisidir. Alan adının doğru seçilmesi size birçok avantaj sağlayacaktır. Peki, Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • ♦ Alan adınız mümkün olduğu kadar marka ya da firma adınızla aynı olsun.
 • ♦ Alan adınızın mümkün olduğunca kısa olmasına özen gösterin.
 • ♦ Domaininizin akılda kalıcı olması size avantaj sağlar.
 • ♦ Mümkün olduğunca alan adınızda yabancı karakter, noktalama işareti ve rakam kullanmayı.
 • ♦ Okunması ve yazması kolay Türkçe karakterler seçin.
 • ♦ .com uzantılı alan adları önceliğiniz olsun.
 • ♦ Alacağınız alan adının mutlaka geçmişini kontrol edin.
 • ♦ Arama motorlarında kolaylıkla bulunması adına SEO uyumlu alan adlarını tercih edin.
 • ♦ Kullanmak istediğiniz alan adının uygun olmaması durumunda önüne bir ek ya da sıfat getirerek kullanabilirsiniz.

Google Domains Neden Önemlidir?

Google Domains tarayıcılar üzerinde kullanıcılar tarafından nasıl aranacağınız ya da nasıl bulunacağınızı belirler. Sizin hakkınızda kullanıcılara ilk izlenim olarak sunulacak olan domainlerin akılda kalıcı, kısa ve benzersiz olması çok önemlidir. Domainler çoğu zaman sizi, firmanızı, işinizi ya da hizmetlerinizi yansıtacağından çok iyi bir dijital pazarlama aracıdır. İyi ve doğru seçilmiş bir domain ile marka bilinirliğinizi arttırabileceğiniz gibi iyi seçilmeyen bir alan adı markanızı zedeleyecektir. Google Domains sizlere 100 adet mail desteği sunmasından dolayı kendinize ait kurumsal bir mail ile markanıza olan güveni arttırabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Doğru alan adının seçimi size sadece imaj ve dijital pazarlama adına avantaj sağlamaz. Alan adının SEO uyumlu ve anahtar kelimelerden oluşması Google robotları tarafından algılanarak üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (1)

Kerem Yücel

29/Ekim/2021

kendi adıma googleda bir alan adı almak için şartlar nelerdir?

Blue Ajans

29/Ekim/2021

.com.tr alan adı almak istiyorsanız sadece kimlik fotoğrafınız yeterli olacaktır.


Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar

×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1