Mobil Öncelikli İndeksleme

Anasayfa / Blog / Mobil Öncelikli İndeksleme
Mobil Öncelikli İndeksleme Mobil Öncelikli İndeksleme

Mobil Öncelikli İndeksleme Nedir?

Günümüzde birçok kişinin interneti kullanma şekli mobil üzerinden olmaktadır. Her fırsatta kullanıcı deneyimini ön plana süren Google mobil öncelikli indeksleme ile mobil kullanıcılarına da iyi bir deneyim sunmak istiyor. Mobil öncelikli indeksleme olarak Türkçeye çevrilen Mobile First indexing Google tarafından ilk olarak 2016 yılında duyurulmuştu. İlk duyurusunda mobil öncelikli indeksleme üzerine çalışmaların başladığını duyuran Google, 2018 yılında ise bir buçuk yıllık çalışmaların tamamlandığını ve mobil öncelikli indeksleme için en iyi ve uygun sitelerin geçirilmeye başlandığını resmi olarak açıkladı. Mobil öncelikli indeksleme öncesinde Google hem mobil hem masaüstü arama sonuçlarında sıralamayı masaüstü performansa göre yapmaktaydı. Yapılan çalışmalar sonrasında bu durum arama motorlarında sıralama esasının mobil siteler olması şeklinde değişti. Bu durumla birlikte artık Google kullanıcılarına arama sonuçlarında mobil SEO’ yu en başarılı şekilde uygulayan siteleri sunuyor. Her daim kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen Google web sayfalarının mobil versiyonlarını birinci dizin olarak kullanıyor.

Mobil Öncelikli İndeksleme Neden Önemli?

Her şeyden önce Google gibi mobil öncelikli indeksleme de kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefliyor. SEO çalışmaları açısından ise optimizasyon çalışmaları esnasında mobil SEO’ ya daha çok yoğunluk vermeniz anlamını taşıyor. Mobil öncelikli indeksleme sonrasında sitenizin sadece masaüstü SEO çalışmalarına yoğunluk vermeniz sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Bu durumda yapmanız gereken mobil SEO çalışmalarına hız vermek hatta mümkünse ilk sıraya koymanız olacaktır.

Google şu anda yalnızca mobil web siteleri arasında en iyi olduğunu düşündüğü siteleri mobil öncelikli indekslemeye alıyor. Search Console üzerinden kullanıcılarına bildirim göndererek sitelerinin indekslemeye alındığını bildiriyor. Eğer siz de  “Mobile first indexing enabled for…” şeklinde bir mesaj aldıysanız sitenizin mobil öncelikli indeksleme kapsamına alındığını anlayabilirsiniz. Google mobil öncelikli indeksleme çalışmalarını tamamladığında mobil SEO çalışmalarına önem vermeyen sitelerin sıralamada geride kalacakları görülecektir. Mobil öncelikli indekslemeye önem vermeyenlere sıra kaybettirirken bu çalışmalarını tamamlayanlar için ise önemli bir fırsat. Özellikle e-ticaret siteleri düşünüldüğünde, mobil SEO çalışmalarını tamamlamış olan siteler aktif trafik çekeceklerinden satışları ve hedef kitlesi artacaktır.

Mobil Öncelikli İndeksleme Odaklı SEO İçin Neler Yapmalısınız?

 • ♦ Mobil Uyumluluk: Mobil öncelikli indeksleme kapsamında siteniz mobil uyumlu değilse maalesef hiç şansınız yok demektir. SEO kuralları arasında yer alan mobil uyumluluk mobile first indexing için de olmazsa olmazdır. Mobil kullanan kullanıcılara mobil uyumlu web sitesi sunduğunuzda sitenizi hemen terk etmezler ve bu hemen çıkma oranlarınızın düşmesini sağlar. Mobil uyumluluk il birlikte sitenizin hızının yüksek olması da indeksleme ve sıralama açısından sizi öne geçirecektir.
 • ♦ Mobile Özel Siteler: Eğer m.example.com şeklinde, masaüstü sitenizden ayrı olarak mobil bir siteniz de varsa Google sıralamaya ilk olarak mobil siteden başlar. Ancak mobil siteniz ile masaüstü siteniz arasında büyük farkların bulunması da sıralama kaybetmenize neden olacaktır.
 • ♦ Dinamik Servis: Sitenizin farklı cihazlarda farklı versiyonlarının kullanılması anlamına gelen dinamik servis durumunda Google mobil deneyim için en uygun olan versiyonu kullanacak ve listeleyecektir. Burada tek bir URL üzerinden işlem yapılacağı için sıralama kaybı yaşamazsınız. Ancak dinamik servis tercih etmeniz durumunda  duplicate içerik sorunu yaşamamanız adına  canonical URL kullanımına dikkat etmelisiniz.
 • ♦ AMP Sayfalar: Sitenizin AMP sürümü olması durumunda mobil öncelikli indekslemede bu sürüm listeye alınır. AMP sitenizin ve sayfalarınızın hızını arttıracak bir sürüm olduğundan dolayı rakiplerinizin önüne kolayca geçmenizi sağlayacaktır.

Mobil Öncelikli İndeksleme’ de Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Sitenizin responsive uyumlu olduğundan emin olun. Mobil uyumlu siteniz varsa ekstra çalışma yapmanıza gerek olmayacaktır.
 • Sitenizin mobil ve masaüstü olarak iki ayrı versiyonu bulunmakta ise iki sitenin de içerik açısından aynı olmasına, farklılıkların bulunmamasına dikkat edin. Bu size sıra kaybettirebilir.
 • Sitenizin her iki versiyonunda da yapısal veri işaretlemeleri bulunduğundan emin olun.
 • Hem masaüstü hem de mobil versiyonu bulunan sitelerinizin metadatalarında büyük farklılıklar olmasın.
 • Mobil ve masaüstü versiyonlarda rel=canonical ve rel=alternate işaretlemelere dikkat etmelisiniz.
 • Robots.txt dosyasından mobil sitenizin Google robotları tarafından erişilebilir ve taranabilir olduğundan emin olun.
 • Mobil siteye sahip iseniz Search Console üzerinden sadece masaüstü sitenin değil aynı zamanda mobil sitenizin de doğrulamasını yapın.
 • Sunucularınızın sitenizin trafiğini ve hızını kaldıracağından emin olun. Değilse daha gelişmiş bir sunucuya geçin.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar

×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1