Web Site Analizi

Anasayfa / Blog / Web Site Analizi
Web Site Analizi Web Site Analizi

Modern dönemin dijital mesleklerinden birisi olan web sitelerinin e-ticarette önemi tartışılmaz. Site sahibi ile ziyaretçileri arasındaki iletişimin etkili adresi olan web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralara çıkabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktaların temelini ise sitenin hızı ve kullanışlılığı oluşturur. Sitenin hızı ve kullanımında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için gereken bilgiler, web sitesi analizi yapılarak öğrenilebilir. Yani web sitesi analizi, günümüzün dijital mesleklerinden birisi olarak hayatımızda çoktan yerini aldı.

Web Sitesi Analizi Nasıl Yapılır?

Web siteniz var arama motorlarında göz önünde olma konusunda istediğiniz verimi alamıyorsunuz. O halde web sitesi analizi yaparak sorunun ne olduğunu tespit edip, ihtiyacına göre çözüm üretebilirsiniz. Bu durumda akıllara haliyle web sitesi analizi nasıl yapılır sorusu gelecektir. Web site analizi; arama trafiği, hız ve seo gibi unsurların test edilmesini sağlayan dijital test aracıdır. Tüm unsurlar, işin uzmanları tarafından tek tek ele alınıp incelenir ve site sorunları tespit edilir. Bu sorunlar çözülmediği takdirde, sitenin ziyaretçi ve kullanım sayısı düşecektir. Bunun için web site analizi çok önemlidir.

Analiz yapmak için en öncelikli konu site hızıdır. Sitede ziyaretçilerin kolayca gezinebilmesi, site erişim hızıyla doğru orantılıdır. Aksi takdirde ziyaretçilerin bekleme süresi uzar, site ziyaretçi kaybeder.

Web Site Performans Analizi

Web site performans analizi, içinde birçok farklı işlemi barındırır. Her adımın takip edilerek analiz işlemlerinin tamamlanması suretiyle tıklanma açısından daha verimli sonuç alınabilir. Site analizi, Seo’dan kat kat daha avantajlı bir hizmettir. Dijital dünyada e-ticaretin bir parçası olmak isteyen herkes, öncelikli olarak bir web sitesine ihtiyaç duyar. İnsanların erişimine açık şekilde hazırlanan sitelerde, istenen sonuca ulaşılabilmesi için gerekli kalite standartlarının yakalanmış olması şarttır. Bu sayede, site sahibi için aynı anda daha çok kişiye ulaşma imkanı doğar. Site kalitesini arttırmanın ilk yolu ise, analiz yöntemidir.

Web Site Analizi Neden Önemli?

Web sitesi analizi neden önemli sorusunun yanıtı, dijital pazara adım atacak girişimciler ve web site sahipleri tarafından merak ediliyor. Bunun cevabı oldukça basit. Site analizi, hem site sahipleri hem de kullanıcılar açısından önemli. Çünkü site sahipleri açısından, gerekli analiz işlemleri yapılmış olan ve verimli çalışan siteler ile hedef kitleye ulaşmak daha kolayken, ziyaretçiler açısından da arama motorlarında istedikleri bilgilere daha hızlı şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu durumun, firmaların dijital ortamdaki rekabetinin boyutunu önemli ölçüde etkilediğini unutmamak gerekiyor. İnternet ortamında bilinirlik yönünden öne geçmek, diğer firmalara göre daha kolay ulaşılabilir olmak için site analizi yapılır ve rapora göre belirtilen eksiklikler giderilir.

Web Site Analizi Yaptırmak

Günümüzde e-ticaret denildiğinde ilk web siteleri akla gelir. Web siteleri ne kadar önemliyse, site analizi de o denli önemlidir. Web site analizi demek, istenin bazı kriterler açısından veriminin değerlendirilmesi demektir. Değerlendirme sonucunda elde edilen veriler, sitenin verimliliğini arttırmak açısından yol göstericidir. Ancak, her meslek dalında olduğu gibi bu alanda da belirli bir uzmanlık gerekmektedir. Dijital ortamı iyi bilen, gelişmeleri yakından takip eden ve teknolojiyi iyi kullanan uzmanlar, web site analizini en iyi şekilde yapacaktır. Bir web sitesi olan herkes, site test çalışmalarını yaptırarak daha kullanışlı bir siteye sahip olabilir. Profesyonel şekilde yapılacak analiz hizmeti ile; sitede geçirilen ortalama süreye, ziyaretçilerin ülke analizine, hangi sayfada daha çok vakit geçirildiğine, hangi kaynaktan daha çok ziyaret edildiğine, masaüstü ya da mobil giriş trafiğine, siteyi ziyaret edenlerin yaş grubu ve cinsiyet analizi ile yoğun olarak tıklanan sayfalara kadar her detay, ayrıntılı olarak incelenir. İnceleme sonucunda ortaya çıkan problemlerin giderilmesiyle sitenin işlevsel hale gelmesi, web site analizinin başarılı sonucudur.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar

×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1