Dijital Baskı ile Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Anasayfa / Blog / Dijital Baskı ile Ofset Baskı Arasındaki Farklar
Dijital Baskı ile Ofset Baskı Arasındaki Farklar Dijital Baskı ile Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Matbaa teknolojisini yakından ilgilendiren konulardan birisinin; ofset baskı ve dijital baskı arasındaki fark olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde en fazla tercih edilen baskı teknikleri arasında; dijital ve ofset baskıların yer aldığı söylenebilir. Belirttiğimiz baskı türlerinin isimlerini çoğu kişi günlük hayatta duymuştur. Fakat onların farklılıkları ile içeriklerinin çok bilindiğini söylemek mümkün değildir. Dijital ve ofset baskıları birbirinden ayıran birkaç nokta vardır. Ayrıca her iki baskı türünün kendine göre de avantajları olduğu söylenebilir. Ofset ile dijital baskıyı birbirinden ayıran en önemli noktanınsa çalışma şekilleri olduğunu özellikle belirtmeliyiz. Dijital baskının bilgisayar desteğiyle gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Ofset baskının gerçekleşme şeklindeyse, su ve mürekkebin birbirine karışmaz.

Dijital Baskı Nedir?

Toneri ya da mürekkebi direkt baskının gerçekleşeceği yere uygulayan yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Dijital baskı yapılırken kalıp kullanılmıyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak çok sayıda baskı tekniğini de dijital baskının geliştirdiğini söyleyebiliriz. Dijital baskının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • ♦ Hızlı geri dönüş sağlar.
  • ♦ Kurulum maliyetleri düşüktür.
  • ♦ Her baskı aynıdır. Dijital baskıda; mürekkep ile su dengesizliklerinin sebep olduğu farklılıklara asla rastlamazsınız.
  • ♦ Dilediğiniz miktarda hem kaliteli hem de spesifik baskı imkanları sağlıyor.

Ofset Baskı Nedir?

Ofset baskının aynı zamanda litografi diye de anıldığını söyleyebiliriz. Yüksek hacime sahip ticari işlerde çok kullanılıyor. Ofset baskının avantajları şunlardır:

  • ♦ Metalik, pantone benzeri özel renkler kullanılabiliyor.
  • ♦ Büyük miktarlardaki ve hacimli işlerde ofset baskı uygun fiyatlara basılabiliyor.
  • ♦ Renk, ayrıntı ve baskı kalitesinin çok yüksek olduğu söylenebilir.
  • ♦ Ofset baskıda miktarın artmasıyla birlikte baskıya ödenen ücrette düşüyor.
  • ♦ Farklı farklı kalıp yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ofset baskı, kalıplarla hazırlanır o nedenle de uygun fiyatlıdır diyebiliriz. Ofset baskının dijitale kıyasla baskı kalitesinin daha iyi olduğu söylenebilir. Dijital baskı bilgisayarla hazırlanır. O yüzden de dijital baskı hemen hazır olur. Dijital baskıyı ofset baskıyla kıt-yasladığımızda zaman bakımından büyük avantaj sağladığını kullanıcıya söyleyebiliriz.

Dijital baskı teknik süreçlerinin; gelişen ve değişen sektörlere kolay adapte olması da çok dikkat çekicidir. Ofset baskı ve dijital baskı arasındaki fark en çok teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkmıştır. Dijital baskı teknolojiye daha hızlı ve iyi ayak uyduruyor. Bu iki baskı arasındaki en önemli farklar; kullanım kolaylığı, kalite, basım, hız ve değişiklik olarak sıralanabilir. Dergi ve kitap kapakları için ofset baskı tercih ediliyor. Dijital baskıysa, broşür basımlarında çok kullanılıyor. Baskı çeşitleri arasında ofset kaliteli olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak düzenleme gereken işlerde yetersiz kalıyor. Dijital baskıysa bilgisayar destekli olmasından dolayı düzenleme işlerini hemen yapabiliyor.

Ofset baskı ve dijital baskı arasındaki fark genellikle şu noktalarda ayırt ediliyor: Orta ve az tirajlı işlerin; düşük maliyetle hızlı ilerlemesi için dijital baskı kullanılmalıdır. Baskı kalitesinin artırılması içinde ofset baskıyı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar

×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1