facebook

Ankara Google Analytics Kurulumu

Anasayfa / Ankara Google Analytics Kurulumu

Ankara Google Analystics kurulumu web sitenizin performansını artırmak için sağlanan bir hizmettir. Google Analytics, web sitenizin performansını ölçmek için kullanılmaktadır. Bu araç sayesinde ziyaretçi sayısı, oturum süresi, terk oranı gibi birçok veriyi analiz edilebilmektedir.

Günümüzde SEO çalışmaları bu araç sayesinde yapılmaktadır. Web sitenin birçok açıdan analizini sağladığı için gerekli iyileştirmelerin yapılmasını da sağlamaktadır. Dolayısıyla sitenin ziyaretçi sayısı, ziyaretçi eylemleri ve dönüşüm oranları hakkında bilgiler Google Analytics ile mümkündür.

 

Google Analytics Nedir?

 

Google Analytics, web sitenizin ziyaretçi trafiğini detaylı olarak izlemenizi sağlayan bir araçtır. Bu araç ile belirlediğiniz tarih aralıklarında kıyaslamalar yaparak bilgilendirici raporlar oluşturulmaktadır. Bu verileri içgörülere dönüştürmenize yardımcı olan bir Google hizmetidir. Ancak bu aracı kullanmak uzman kişilerden destek almak gerekmektedir. Zira yapılan analizler, detaylı bir şekilde incelenerek zayıf noktaların iyileştirilmesi gerekmektedir.

 

Google Analytics Nasıl Çalışır?

 

Google Analytics, sayfa etiketi mekanizmasıyla çalışmaktadır. Bu etiket aslında “Google Analytics İzleme Kodu” olarak bilinmektedir ve JavaScript kodundan oluşan birkaç satırdan oluşmaktadır. Örneğin, bir web siteniz ve Google Analytics hesabınız varsa ve bu hesaptan aldığınız izleme kodunu web sitenize eklemeniz yeterli olacaktır.

Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde bu JavaScript kodu otomatik olarak aktif hale gelir, ziyaretçi bilgilerini tarayıcı üzerinden alır ve bu verileri doğrudan Google'ın veri merkezine göndermektedir.

Web sitenizi herhangi bir kullanıcı ziyaret ettiğinde ya da sitenizde bir etkinlik gerçekleştirilirse izleme kodları bu eylemleri kaydetmektedir. Bu kaydedilen etkileşimlere İsabet ya da daha yaygın bilinen adıyla Hit denir. Bir hit, kullanıcıya dair önemli bilgileri barındıran bir URL’leri temsil etmektedir.

Ancak bu sadece detayların geride görünen kısmıdır. Google Analytics gibi analiz araçları, topladığı bu temel verileri IP adresleri ya da sunucu log dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde edilen ek bilgilerle zenginleştirmektedir. Bu zenginleştirilmiş veri seti sayesinde ziyaretçinin hangi şehirde olduğunu, hangi yaş aralığında bulunduğunu, cinsiyetini, kullandığı tarayıcı ve işletim sistemini ve hatta sizi bulmak için kullandığı kaynak ya da platformu bile öğrenmek mümkündür

 

Google Analytics 4 Ücretli Mi?

 

Google Analytics 4, Universal Analytics'in devamı olarak geliştirilmiş bir sürümdür. Web sitelerinin performansını detaylı bir şekilde izlemek isteyen kullanıcılar için ideal bir araç olan GA4 sıklıkla kullanılmaktadır.

GA4'ü aktif olarak kullanmaya başlamak için sadece hesap oluşturma adımlarını takip etmek yeterli olacaktır. Profesyonel bir yardım isterseniz Blue Ajans tarafından sunulan Google Analytics kurulum hizmetini tercih edebilirsiniz.

 

Google Analytics 4 Nasıl Kurulur?

 

Google Analytics 4 (GA4) kurulumu bazı spesifik adımları içerdiği için karmaşık görünmektedir. Son dönemde çıkan ve kullanımı da popüler olan bu analiz aracının kurulumu şu adımlarla yapılmaktadır:

 1. Öncelikle Google Analytics hesabınıza giriş yapmalısınız. Eğer bir hesabınız yoksa yeni bir tane oluşturulmalıdır.
 2. Kontrol panelinde ‘Yeni Hesap Oluştur’ seçeneğine tıklayarak işe başlamak mümkündür.
 3. Hesabınıza ve web sitenize uygun bir ad belirlenmelidir.
 4. Ayrıca sizin için uygun olan zaman dilimi ve diğer veri paylaşım ayarlarını tanımlamak gerekir.
 5. Ardından, ‘Yeni Veri Akışı Oluştur’ seçeneğine tıklayarak devam edilmektedir.
 6. Bu akış için belirleyeceğiniz bir isim ve web sitenizin URL’sini eklemek gerekmektedir.
 7. Özelleştirilmiş ayarlar yapmayı planlıyorsanız, ileri seviye seçeneklerini inceleyerek gerekli düzenlemeleri yapılabilmektedir.
 8. ‘Veri Akışını Kaydet’ seçeneğine tıklayarak bu adımı tamamlamak gerekmektedir.
 9. Daha sonra size sunulan ‘Ölçüm Kimliği’ ve ‘Geliştirici Kimliği’ bilgilerini not almak gerekmektedir. Bu bilgilere ilerleyen süreçte ihtiyaç duyulabilmektedir.

Web sitenizde Google Analytics kodunun entegrasyonu için ise şu adımları takip etmeniz gerekmektedir;

bölümüne, size sağlanan GA4 takip kodu eklenmelidir. Bu kod, genellikle JavaScript formatında olup, “Geliştirici Kimliği” ile ilişkilendirilmektedir.

 1. Web sitenizin backend ya da kaynak kodu gereklidir.
 2.  
 3. Ekleme işleminden sonra web sitenizi ziyaret ederek kodun doğru çalışıp çalışmadığını test edilmelidir.
 4. Bu adımları tamamladıktan sonra Google Analytics hesabınızda yeni oluşturduğunuz veri akışının aktif olduğunu görmek mümkündür.

 

Google Analytics Neden Kullanmalısınız?

 

Web sitenizin performansını takip etmek ve SEO çalışmalarınızın ne derece etkili olduğunu değerlendirmek için doğru verilere ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada Google Analytics, size önemli bilgileri sağlayarak rota belirlemenize yardımcı olmaktadır. Bu analiz aracını bazı nedenlerden dolayı kullanmanız gerekmektedir.

Google Analytics ile sitenizde yürüttüğünüz SEO faaliyetlerinin sonuçlarını yakından izleyebilir ve kullandığınız anahtar kelimelerin ne kadar etkili olduğunu değerlendirebilirsiniz.

E-ticaret platformu işletiyorsanız, Google Analytics sayesinde sitenizin zayıf yönlerini belirleyebilir ve bu bölgeleri güçlendirecek stratejiler geliştirebilirsiniz.

Sitenizi ziyaret edenlerin sayısını, demografik özelliklerini ve ilgi alanlarını öğrenerek hedef kitlenize daha uygun içerikler ve kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, ziyaretçilerinizin sitenizde ne kadar vakit geçirdiklerini, hangi sayfaları incelediklerini ve sitenizdeki etkileşimlerini detaylı olarak gözlemleyerek, kullanıcı deneyimini optimize edebilirsiniz.

 

Google Analytics Avantajları

 

Google Analytics, dijital analizin önde gelen araçlarından biridir. Google'ın kullanıcılara maliyeti olmadan sunduğu bu değerli hizmet, web sitenizin ya da online alışveriş platformunuzun performansını artırmak için gereken birçok özelliği içermektedir. Bu platformun sunduğu avantajları kullanarak, işletmenizin dijital başarısını en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Aşağıda Google Analytics’in avantajları hakkında bilgiler verilmiştir.

 

Otomatik Veri Toplama

Google Analytics, web sitenizdeki etkinlikleri izlemek için tasarlanmış bir araçtır. Sadece sitenize eklediğiniz bir kod sayesinde, otomatik olarak web sitenizin kullanım istatistiklerini ve verilerini toplamaktadır. Bu sayede fazla çaba harcamadan siteniz hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Google Analytics'in sunduğu bu değerli veriler, web sitenizin performansını artırmak için yeni yaklaşımlar ve stratejiler belirlemenize olanak tanımaktadır.

 

Raporları Özelleştirme

Google Analytics, Google'un sunduğu zengin standart raporlarla web sitenizin trafiğini ve kullanıcı davranışlarını anlamanıza yardımcı olmaktadır. Ancak işinizi daha derinlemesine analiz etmek ve kullanıcı etkileşimlerine daha spesifik bir bakış açısı kazandırmak mümkündür.

 Google Analytics'ın sunduğu özelleştirme seçenekleri istediğiniz ölçüm parametrelerine göre kendi özel raporlarınızı oluşturmayı sağlamaktadır. Bu sayede hedeflerinize uygun, detaylı ve bilgi dolu analizlerle sitenizin performansını daha etkin bir şekilde ölçebilirsiniz.

 

Ankara Google Analystics Kurulumu Hizmeti

Web sitenizin trafik akışını ayrıntılı bir şekilde görmek istiyorsanız, Ankara Google Analytics kurulum hizmetini tercih edebilirsiniz. Sadece ziyaretçi istatistikleri değil, site içi aktiviteler, kullanıcı davranışları ve çok daha fazlasını sunar. Google Search Console ve Ads entegrasyonu sayesinde elde ettiğiniz bilgileri daha da derinlemesine analiz edebilir, hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Biz sizin için bu süreci kolaylaştırıyoruz. İsterseniz belirttiğiniz bir Google hesabınıza yönetici yetkilerini veriyor ve bu sayede tam kontrol sizde oluyor. Ayrıca sitenizin aylık trafik raporlarını otomatik olarak almanızı sağlıyoruz.

Anlık ziyaretçi takibi, belirlediğiniz tarih aralıklarında gerçekleşen aktiviteler ve bu aktivitelerin zaman içindeki karşılaştırmaları da hizmetimiz kapsamında yer almaktadır. Google'ın son teknoloji makine öğrenimi algoritmalarına dayanan GA4, farklı cihazlarda ve platformlarda en güncel pazar trendlerini ve kullanıcı hareketlerini başarıyla takip edebilmektedir.

Gizliliğe önem veren bu yapı, pazarlama stratejilerinizde uzun vadeli bir yatırım getirisi avantajı sunmaktadır. Ankara Google Analytics kurulumu hizmetini Blue Ajans farkıyla deneyimleyebilirsiniz.

Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1