facebook

Google Analytics GA4 Kurulumu

Anasayfa / Google Analytics GA4 Kurulumu
Google Analytics GA4 Kurulumu
Google Analytics GA4 Kurulumu

Dijital dünyada işletmelerin başarısını ölçmek için yapılması gereken işlemlerin başında Google Analytics GA4 kurulumu geliyor. Peki, Google Analytics GA4 kurulumu nasıl yapılır? İşte detaylar!

GA4; web sitesine ait verileri toplar, analiz eder ve raporlar. Google Analytics’in son sürümü olan GA4, gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu gelişmiş özellikleri sayesinde kullanıcılarına geniş kapsamda bilgi sunar.

Google Analytics GA4 kurulumu ile kullanıcı davranışları daha iyi anlanır. Böylelikle işletme olumlu geri dönüşler almaya başlar. Aynı zamanda işletmenin yeni kararlar almasında da etkin rol oynamaktadır.

Google’ın 2020 yılında piyasaya sürdüğü GA4, Google’a ait yapay zekâ modellerini kullanıyor. Gizlilik merkezli tasarım GA4 ile işletmeler, uzun vadeli pazarlama planı yapabilir.

Google Analytics GA4 kurulumu hizmeti alan bir işletme kendisine en iyi yatırımı yapmış olur.

 

GA4 Kurulum Avantajları Nelerdir?

 

Google Analytics GA4 kurulumu yaptırarak birçok avantajında sahibi olabilirsiniz. Google Analytics GA4 avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Mobil platformlara özel gelişmiş analizler sunuyor.
 • Kullanıcılara ait veri ve gizliliği ön planda tutuyor.
 • Gelişmiş veri toplama özellikleri sunarak kullanıcının tam bilgiye sahip olmasını sağlıyor.
 • Mobil uygulama ve sitede kullanıcıların ziyaretçilerin davranışları izlenir.
 • Gerçek zamanlı veri izleme özelliğiyle site ziyaretçilerinin etkileşimleri izlenmektedir.
 • Yapay zeka tabanlı bir analiz aracıdır. Bu sebeple verileri otomatik analiz ediyor.
 • Potansiyel fırsatları belirleme noktasında etkin rol oynuyor.
 • Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilebilir. Site ya da uygulamaya eklenen parametrelerle kullanıcı dilediği verileri analiz edebilir.
 • Kullanıcılara yönelik bir platform olduğu için farklı farklı platformlardaki etkileşimleri daha iyi takip eder.
 • Verilere tahminler yürüterek işletmenin gelecekteki satış performansını ölçer. Bunun sonucunda belirli tahminlere ulaşır.
 • Özellikle e-ticaret şirketlerinin birçok veriye ulaşmasına yardımcı olur. E-ticaret verilerini izleme, ürün/hizmet performansını ölme ve raporlama yapar.

 

GA4 Temel Özellikleri Nelerdir?

 

Google Analytics GA4 kurulumu birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler şu şekilde ifade edilebilir:

Analiz ve Raporlama

GA4, kullanıcı dostu analiz ve raporlama yapmayı sağlayan arayüzden oluşuyor. Google Analytics 4 ile kullanıcılar verileri dilediği gibi ölçümleyip özelleştirebilir. Aynı zamanda verileri filtreleme ve segmentlere ayırma özelliklerine de sahiptir. Bu sayede web sitesinin performansı anlık olarak takip edilir. Böylelikle kullanıcılar hızlı karar alıp, stratejilerini kolayca optimize eder.

Kitle Ölçümü

Google Analytics 4; web site ziyaretçilerinin ve uygulama kullanıcılarının tanınmasını sağlıyor. Bunun için kitle ölçüm özelliğinden yararlanır. Kullanıcılara ait ilgi alanı, demografik vb. birçok bilgiye ulaşırlar. Kitle ölçümü ile kimle hitap edileceği belirlenir. Hitap edilecek kişiler belirlendikten sonra ona uygun pazarlama stratejisi belirlenir.

Etkinlik Ölçümü

Google Analytics GA4 kurulumu yaptırarak web sitenizi ziyaretçilerinizin;

 • Fon gönderme,
 • Sayfa görüntüleme,
 • Buton tıklama gibi davranışlarını izleyebilirsiniz.

Dönüşüm Ölçümleri

Google Analytics 4, web sitesine geri dönüşüm oranlarını takip etmektedir. Web sitenin hedefleri doğrultusundaki dönüşümler takip edilerek oranlar artırılabilir.

 

GA4 Nasıl Kurulur?

 

Google Analytics GA4 kurulumu için mutlaka Google Analyticste hesap olması gerekiyor. Google tarafından varsayılan olarak GA4, Google Analytics hesabına yeni mülk şeklinde tanımlanır. İlk olarak Google hesabından Google Analytics’e giriş yapılır. Daha sonra “Ölçüme Başla” butonuna basılır. Ekrana gelen görüntüde Google, hesap ayrıntılarının girilmesini ister. Hesap adı girilip “İleri” butonuna basılır.

Saat dilimi, mülk adı, para birimi vb. bilgiler girilir. Sağ kısımda yer alan konum bölümü açılır. İleri tuşuna basılarak iş bilgileri başlığı altında yeni menüye ulaşabilirsiniz. Bu kısımda işletmeyle ilgili bilgiler doldurulur. Hemen akabinde “Oluştur” butonuna basılır. En son adımda kullanıcı sözleşmesi kabul edilerek Google Analytics GA4 kurulumu tamamlanmış olur.

 

GA4’e Nasıl Geçilir?

 

Yukarıda bahsettiğimiz Google Analytics GA4 kurulumu işlemlerinin yanı sıra Google Analytics kullananlar en son ki sürüme daha kolay geçiş yapabilir. Google Analytics kullananlar ekranın sol altında konumlanan “Ayarlar” alanına giriş yapmalıdır. Mülk başlığı altındaki GA4 Kurulum Asistanı seçeneğini bulup UA mülküne tıklanmalıdır.

Ekrana “Google Analytics 4 Mülkü Oluşturma Asistanı” alanı gelecek. Bu alanda “Başlayın” sekmesine tıklanmalıdır. Kurulum asistanının açılmasının ardından en altta konumlanan “Mülk Oluştur” sekmesine tıklanmalıdır. “Mülkünüze göz atın” butonunu seçilerek diğer adımlara geçilmelidir. “Etiket Yükleme” sekmesinin sağına “>” işaretine tıklanmalıdır. Ekrana “Veri Akışları” kısmı gelecek. Yeniden URL alanının sağ kısmında konumlanan “>” işareti seçilir. Tüm bu adımların ardından web akışları sayfası kısmında “Ölçüm Kimliği” bilgileri oluşturulur. Bu bilgilere ekranın sağ üst köşesinden ulaşılır. Google Analytics GA4 kurulumu yaptırarak sizde işletmenize ait web sitenizin trafiğini artırabilirsinizYazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1