facebook

Dijital Baskı Makinesi ile Neler Yapılır

Anasayfa / Dijital Baskı Makinesi ile Neler Yapılır
Dijital Baskı Makinesi ile Neler Yapılır
Dijital Baskı Makinesi ile Neler Yapılır

Bilgisayar desteğinin sağlandığı dijitalleşen ortamlarda gerçekleşen tasarımların baskılarının gerçekleşmesine, dijital baskı adını veriyoruz.

Dijital baskı makineleri; tekstil ile kumaş şirketleri tarafından yoğun şekilde kullanılıyor. Dijital baskı makinelerini aynı zamanda matbaalarında çok kullandığını söyleyebiliriz. Dijital baskı makineleri özellikle reklamcılık sektöründe çok fazla karşımıza çıkıyor. Dijital baskı makinesiyle dijital ortamda hazırladığınız tasarımları; kumaş, cam, folyo gibi malzemelerin üzerine basabilirsiniz. Dijital baskı makinelerini kullanarak; kitap basımı, tanıtım ve reklam çalışmaları, dergi basımı, evlilik teklifi afişleri gibi pek çok çalışma yapabilirsiniz. Dijital baskı sektörü, belirttiğimiz bu baskı makineleriyle birlikte bambaşka boyut kazanmıştır. Dijital baskı makineleri sayesinde tasarımlar hem kaliteli hem de hızlı ve uygun ve fiyatlı olarak tüketicilere sunuluyor.

Dijital Baskı Makinesinde Kullanılan Baskı Çeşitleri Nelerdir?

Dijital baskı makinesi kullanımı ile baskılardaki çeşitliliğinde arttığını söyleyebiliriz. O çeşitleri şöyle sıralayabiliriz:

♦ Cast Folyo

Araç giydirme çalışmalarında cast folyo baskı tekniğinin çok kullanıldığını söyleyebiliriz. Isı verme yöntemi kullanılarak, yüksek yapışma sağladığını baskılarda söyleyebiliriz.

♦ Kanvas Baskı

Tabloların çok iyi yüksek kalitede olmasını sağlayan bir baskı çeşididir diyebiliriz.

♦ Branda Baskı

Bu baskı çeşidi, bina cephelerinde çok fazla kullanılıyor.

♦ Folyo Baskı

İşletmelerin iç mekanlarında camlara veya vitrinlere uygulanan giydirme çalışmaları olarak karşımıza çıkıyor.

♦ Mesh Branda Baskı

İşletmelerin reklam çalışmaları için binaların dış cephelerinde kullanılıyor.

♦ Tek Yönlü Görüş Baskı

Dışarı kısımdan mekânın içinin görülmesini engelleyen baskı çeşididir. Aynı zamanda güneşin mekân içerisine girmesini de engelliyor. Fakat iç kısımdan dışarısı görülebiliyor.

Dijital Baskı Makinelerinin Bölümleri

Metraj baskısı yapan dijital baskı makinelerinin 3 bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz:

  • Baskının gerçekleştiği bölüm
  • Kumaşın makineye yerleştirildiği bölüm
  • Kumaşın sarıldığı ve kurutulduğu bölüm

İlk olarak baskı işlemine başlamadan kumaşı düzgünce makineye yerleştirmek gerekiyor. Kumaşın makineye yerleştirildiği bölüm, dizi silindir şeklinde tasarlanmıştır. Silindirlerin içerisinden geçirilecek kumaş, baskının yapılacağı bölüme getirilir. Baskı işlemi gerçekleşirken kumaşın hareket etmesi; blanket ve silindirlerin sayesinde olduğu söylenebilir.

Baskının gerçekleştiği bölümdeyse, blanket durdurulur. Daha sonra baskı kafası kumaş enine doğru hareket eder. Bu hareketin sonucunda, dijital baskı işlemi gerçekleşmiş olur. Dijital baskı işleminden sonra kumaş roliğe sarılarak ve kurutularak; baskıların kirlenmesiyle kaybolmasının önüne geçilebilir.

Parça baskı gerçekleştiren dijital baskı makineleriyse 2 bölümden oluşmuştur:

  • Baskının yapıldığı bölüm
  • Parçanın serildiği bölüm- Baskı paleti

Baskı paleti, parçanın düzgün şekilde serildiği bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Baskının gerçekleşeceği parçanın baskı paletine düzgünce serilmesi gerekir. Parçayı palete yerleştirdikten sonra makinenin başlat komutunu çalıştırıp dijital baskının gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Baskının yapıldığı bölümdeyse, makinenin içine baskı paleti girer. Parçanın üzerinden baskı kafası hareket eder. Daha sonra Baskı paleti desene göre boyanın aktarılmasını sağlayarak, baskının gerçekleşmesini sağlar. Yalnız parça dijital baskının kurutulması makinelerde gerçekleşmez. Parça dijital baskı işlemlerinde kurutma; fikse, konveyör ısıtıcı ve preslerde yapılabiliyor.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1