facebook

Grafik Tasarımın Web Sitesi Performansına Etkisi

Anasayfa / Grafik Tasarımın Web Sitesi Performansına Etkisi
Grafik Tasarımın Web Sitesi Performansına Etkisi
Grafik Tasarımın Web Sitesi Performansına Etkisi

Ankara web tasarım çalışmaları içerisinde sitenin performansını üst düzeye çıkaracak grafik tasarım hizmetleri de yer alıyor.

Blue Ajans, web sitelerinde grafik tasarım ismi verilen görsel ögelerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar yapıyor. Grafik tasarım sayesinde marka hikayesi ya da fikirler, site ziyaretçilerine aktarılır.

Web sitesi ve grafik tasarım arasında önemli bir ilişki vardır. Grafik çalışmaları web site tasarımının amacını belirler. Grafik tasarımın web sitesi performansına etkisi incelendiğinde şu noktalara etki ettiği ortaya çıkıyor;

 1. Kullanıcı deneyimi,
 2. Mizanpajı,
 3. İçerik,
 4. Video,
 5. Resimler,

Web sitelerinde grafik tasarım çalışmalarına yer verilmesinin en büyük sebebi sitenin trafiğini organik olarak artırmaktır. Dolayısıyla web tasarım ve grafik tasarım aynı çerçevede ele alınarak değerlendirilmelidir.

 

Grafik Tasarım ve Web Site İlişkisi

 

Ankara web tasarım çalışmaları kapsamında web site tasarımının da gerçekleşmesi gerekiyor. Pazarlama stratejilerinde bir web sitenin görünürlüğünü yansıtan en önemli unsur, grafik tasarımdır.

Grafik& web tasarım çalışmaları sayesinde bir işletme daha hızlı hedef kitlesine ulaşır. Web tasarımla istenilen mesajlar net şekilde ziyaretçilere aktarılır. Bir markanın iletmek istediği mesajı; etkili, düzgün ve net şekilde aktaran çalışma grafik tasarımdır.

Blue Ajans, kurum be firmaların ruhunu yansıtacak şekilde web sitelerine grafik tasarım çalışmaları yapıyor. Örneğin; firmaların renklerine uygun şekilde grafik tasarım çalışmalarının yapılması çok önemlidir. Web sitelerinde hedef kitleye sunulan görsel ögelerin gücü grafik tasarım çalışmalarıyla ortaya çıkar.

 

Grafik Tasarım Web Tasarımın Hangi Noktasında Yer Alıyor?

 

Ankara grafik tasarım süreçleri ve web tasarımın süreçleri birbiriyle ilişkidir. Grafik tasarım çalışmalarıyla ortaya profesyonel web tasarım örnekleri çıkar. Profesyonel şekilde grafik tasarımla birlikte ortaya çıkarılan web sitesi, firmaların daha çok müşteri çekmesini sağlar. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde e-posta için firmaların potansiyel müşteri kazanmasında etkin rol oynamaktadır.

Grafik tasarım, web sitesini ziyaret eden kişilerin dikkatini çekmektedir. Web sitesi ziyaretçilerinin hedefe yönlendirilmesinde etkin rol oynuyor. Grafik tasarım ile web sitesi şu avantajları yakalar;

 1. Marka bilinirliğini artırmak,
 2. Hedef kitleyle bağlantı kurmak,
 3. Görsel çekiciliği artırmak,
 4. Kullanıcı deneyimlerinin geliştirilmesi,

Web tasarımda grafik tasarımdan faydalanmak şu sonuçları doğurur:

 

Marka Bilinirliğinin Geliştirilmesi

Profesyonel bir web tasarım süreci, grafik tasarımla tutarlı olması gerekiyor. Web sitenin tüm sayfaları farklı olsa dahi grafik tasarımıyla renk şemasının aynı olması hayati önem taşımaktadır. Bir firmanın web sitesinde yer alan görsellerle hedef kitle ve mevcut müşterilere bazı mesajlar iletilir.

 

Yüksek Dönüşüm Oranları

Bir marka hızlı ve yüksek geri dönüşler alarak müşteri sayısını artırabilir. Dolayısıyla müşteri sayısının artmasına bağlı olarak markanın gelirleri de önemli ölçüde artar.

 

Görsel Açıdan Dikkat Çekme

Bir web sitesi görünümü sayesinde organik trafiğini artırıp daha dikkat çekici hale gelir. Görsel açıdan web sitesinin dikkat çekmesi için grafik tasarım çalışmalarına ihtiyaç duyulur. Web sitelerinin görsel olarak dikkat çekmesi için grafik tasarımda şu noktalara dikkat edilir;

 1. Şekil,
 2. Renk,
 3. Boşluk,
 4. Çizgi,

Grafik tasarım sayesinde web sitesinde yer alan tüm öğeler düzenlenir. Web sitedeki öğeler, problemsiz şekilde grafik tasarım çalışmasıyla düzenlenerek markanın hedefine ulaşması sağlanır.

 

Yüksek Etkileşim

Blue Ajans, web sitelerinin etkileşimini artırmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bunun başında web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artıracak grafik tasarımı çalışmaları geliyor. Web sitelerde grafik tasarım çalışmaları yapılırken etkileşimi artırabilmek adına öncelikle kullanıcı arayüzünün kolay olmasına bakılıyor.

 

Hedef Kitleye Kolay Ulaşım

Bir markanın web sitesinin grafik tasarımında olmazsa olmaz unsurların başında markaya uygun şekil ve renkler yer alıyor. Web sitenin tümünde grafik tasarımın bütünlük oluşturması gerekiyor. Grafik tasarım çalışmaları, web sitenin SEO uyumluğu açısından da önem taşıyor.

 

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi (UX)

Bir web sitenin devamlı trafik çekmesi için grafik tasarım çalışmaları kapsamında kullanıcı deneyimi yani UX’e önem verilmesi gerekiyor. UX tasarımı; tasarım hızı, tasarımın işleyişi ve teknolojik yeterliliğe odaklanmaktadır.

 

Web Sitesinin Performansını Artıran Grafik Tasarım Unsurları

 

Web sitelerinin performansında etkili olan grafik tasarım çalışmaları birkaç unsudan oluşuyor. Bu unsurlar sayesinde marka gelişerek ortaya yeni fikirler çıkıyor. Web sitesinin gelişimine katkı sunan grafik tasarım unsurları şu şekilde sıralanabilir:

 

Tipografi

Grafik tasarım çalışmalarında tipografi, marka mesajının geliştirilmesi için yazı tiplerinin ele alınmasını ifade ediyor. Tipografi sayesinde grafik tasarım çalışmaları daha dikkat çekici hale gelir.

 

Şekil

Dikdörtgen, şekil, üçgen ve kare gibi formlardan oluşan çizgi koleksiyonları şekillerdir.  Web sitelerindeki grafik tasarım içerisinde yer alan şekiller, ziyaretçilerin marka hakkındaki fikirlerini önemli ölçüde güçlendirir.

 

Çizgi

Grafik tasarım çalışmalarında birçok çizgi türü kullanılır. Bu çizgiler;

 1. Kısa,
 2. Düz,
 3. Uzun,
 4. Kavisli,
 5. İnce şeklindedir.

Web sitelerin tüm grafik tasarım çalışmalarında çizgilerden yararlanılır. Çizgiler sayesinde web sitesindeki görseller düzenlenir. Böylelikle internet kullanıcılarının dikkatini web siteler daha kolay çeker.

 

Renk

Grafik tasarımın önemli bileşenleri içerisinde renk yer alır. Renkler, grafik tasarım çalışmaları kapsamında;

 1. Tipografi,
 2. Çizgi,
 3. Arka plan,
 4. Şekillere uygulanmaktadır.

Marka ve firmalar, Ankara grafik tasarım hizmetleri için Blue Ajans ile iletişime geçebilir.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1