facebook

İnternet Sitesi Yaptırma

Anasayfa / İnternet Sitesi Yaptırma
İnternet Sitesi Yaptırma
İnternet Sitesi Yaptırma

Günümüzde marka ve işletmeler için internet sitesi hayati önem taşıyor. Blue Ajans, marka ve işletmelere internet sitesi yaparak onların dijital ortamda var olmasını sağlıyor.

İnternet sitesi yaptırma işlemi sanıldığı kadar kolay değildir. Bu sebeple profesyonel yardım mutlaka alınması gerekiyor. Site yapımında gerçekleşen en ufak hata marka ve işletmenin imajını zedeleyebilir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte işletme ve markalar için zorunluluk haline gelen internet sitesi, kurumsal kimlik çalışmalarında öne çıkıyor. Bir işletme ve markanın kurumsal kimliğe kavuşmasında önemli rol oynuyor.

Profesyonel şekilde hazırlanan internet sitesi hem markaların hem de işletmelerin görünen yüzüdür. İnternet sitesi, işletme ve markaların ürün/hizmet satışlarını çok etkiliyor. Günümüzde internet sitesi olmayan işletme ve markaların hizmet/ürünleri çok zor satılmaktadır.

 

İnternet Sitesi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 

İnternet sitesi yaptırma işleminin birçok avantajı vardır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Birçok kişiye ulaşmayı sağlar.
 2. Markalaşma yolunda önemli bir adımdır.
 3. Rakiplerin arasından kolayca sıyrılıp fark edilebilir duruma gelinir.
 4. İşletme ve markalara yenilikçi imaj kazandırır.
 5. İşletme/markalara ait ürün ve hizmetlerin tanıtımı daha kolay yapılır.
 6. Hedef kitleye daha hızlı ulaşılır. Aynı zamanda hedef kitlenin genişlemesinde önemli rol oynuyor.
 7. E-ticaret sitelerinde ürün ve hizmet satışları yapılabilir.
 8. Dijital pazarlama çalışmalarıyla işletme ve markalar daha çok müşteriye sahip olur.
 9. Mobil uyumlu web siteleri sayesinde cep telefonlarından kolayca siteye giriş yapılabilir.

 

İnternet Sitesi Türleri Nelerdir?

 

İnternet sitesi yaptırma hizmetlerinde sitenin türü de çok önemlidir. Blue Ajans tarafından aşağıdaki internet sitesi türleri yapılıyor. Burada müşterilerin ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurulmaktadır. İnternet sitesi türleri şöyle sıralanabilir:

 

Teknoloji-Bilim Siteleri

Bilimsel araştırmalarla teknolojik gelişmelerin yer aldığı bir internet sitesi yapılabilir. Teknoloji-bilim sitelerinde bilimsel makaleler, son teknolojik cihazlar ve araştırma sonuçlarına dair birçok içerik bulunmaktadır.

 

Forum Siteleri

Belirli konularda site ziyaretçilerinin birbirleriyle fikirlerini paylaşması ve tartışmasını içeren sitelerdir.

 

Kişisel Web Siteleri

Bazı kişiler kendilerine ait bir blog oluşturmak isteyebilir. Örneğin; yemek tarifleri, gezilen yerler vb. birçok konudaki deneyimlerini internet kullanıcılarıyla paylaşmak isteyebilirler. Bu tür web siteler, kişisel olarak adlandırılır. Kişisel bilgiler, fotoğraf portföyleri gibi birçok etken kişisel web sitelerinde yer almaktadır.

 

Medya-Haber Web Siteleri

Gündemdeki haberleri internet kullanıcılarına gerçek zamanlı olarak aktaran web siteler, medya-haber şeklinde isimlendirilir.

 

Kültür ve Sanat Web Siteleri

Kültürel etkinlikler, sanat eserleri, tarihi yer ve yapılarla ilgili bilgilerin yer aldığı web sitelerdir. Bu tür sitelerde kültürel etkinliklerin tarihleri yer alır. Aynı zamanda tiyatro, müze gibi yerlerinde tanıtımı yapılmaktadır.

 

Eğitim Siteleri

Blue Ajans, çeşitli eğitim kurumlarına da internet sitesi yapıyor. Eğitim sitelerindeki öğrenci ve öğretmenler, eğitime yönelik materyaller sunarlar. Bu eğitim materyallerine online dersler, ders notları vb. örnek verilebilir.

 

E-Ticaret Siteleri

E-ticaret sitelerinde ürün ve hizmet satışları yapılır. E-ticaret web siteleri;

 1. Ürün-hizmet fiyatları,
 2. Ürün tanıtımları,
 3. Ürün özellikleri,
 4. Ürün satışı gibi noktalardan oluşuyor.

 

Sosyal Ağ Siteleri

Sosyal ağ siteleri isminden de anlaşılacağı üzere internet kullanıcılarının birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlıyor. Sosyal ağ sitelerinde insanlar birbirlerine mesaj, fotoğraf vb. ögeler atabilir. Gruplar, profil oluşturma, mesajlaşma, arkadaş listesi yönetme gibi birçok özellikten oluşmaktadır.

 

Fitness-Sağlık Siteleri

Web sitesi yaptırma hizmeti almak isteyen sektörlerden bir tanesi de sağlık ve spordur. Fitness-sağlık sitelerinde sağlıklı yaşama dair bilgiler yer alır. İnsanları spora, sağlıklı beslenme ve yaşama gibi kavramlarda motive etmek için kurulan sitelerdir. Fitness-sağlık sitelerinde hastalıklarla onların tedavilerinden bahsedilir. Egzersiz ve diyet programlarına sitede yer verilir.

 

Kurumsal Siteler

İşletme ve kurumların tanıtımlarının yapıldığı web sitelerdir. Bu tür sitelerde işletme ve kurumlar hakkında bilgi verilir. Sitenin içerisinde haber bülteni, hizmet ve ürün tanıtımları gibi alanlar yer alır. Ayrıca iletişim kısmının da olduğu bir alan vardır.

 

İnternet Sitesi Nasıl Yapılır?

 

İnternet sitesi yaptırma işlemleri için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir. Blue Ajans’ın profesyonel ekibi şu şekilde internet sitesi yapma hizmeti veriyor:

 

İnternet Sitesinin Kurulum Şeklinin Belirlenmesi

İnternet sitesi yapma işlemlerinde plan çok önemlidir. Çünkü internet sitelerinin kurulması tekniğe dayanır. İnternet sitesi kurma işlemlerinde Hosting ve Domain’in mutlaka alınması gerekiyor. Bu iki kavram için çeşitli çalışmalar yapılır. Rakiplerin web siteleri incelenir.

Web sitesi yaptırma hizmeti alacak olan işletmenin ihtiyaçları analiz edilir. Sitenin kurulacağı yöntem belirlenir. İnternet sitesinin sayfaları tasarlanır. Sitenin mutlaka teması olmalıdır. Bunun içinde bir seçim yapılır. Kurumsal sayfa tasarımı yapılarak hemen arkasından blog bölümü oluşturulur.

İnternet sitesi mobil uyumlu olarak yapılır. Sitenin SEO uyumlu olması da çok önemlidir. Bunun içinde SEO ayarları yapılır.

 

İnternet Sitesi Yapımında Sitenin Yapısının Belirlenmesi

 

Bir internet sitesi yaptırma işleminde en önemli nokta, sitenin yapısının belirlenmesidir. Web sitesinin yapısının belirlenmesi ortaya profesyonel bir çalışmanın çıkmasını sağlar. Profesyonel yapıya sahip web sitede gezinmek çok kolaydır. İnternet sitesi yapısında olması gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bağlantılar,
 2. Etiketler,
 3. Sitenin ana menüsü,
 4. Arama potansiyeli,
 5. Sayfaların hiyerarşisi,
 6. Alt menüler,

İnternet sitelerinin yapısı belirlenirken özellikle erişilebilirlik ve kullanıcı deneyimine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. İnternet sitesi yapma işlemlerinde tasarım konusu da önemlidir.

Doğru tasarım siteye daha çok kişiyi çeker. Özellikle hedef kitlenin gözünde güvenli bir imaj oluşturmak için tasarıma çok dikkat edilmelidir.

İnternet sitesi yaptırma işlemlerin kurumsal yapıya sahip olması da ziyaretçilerin gözünde güvenli imajı çizer. Bir internet sitesinde olmazsa olmaz unsur, kullanıcı deneyimidir. Ayrıca işletme ve markaların renkleriyle logolarının olmasına da dikkat edilmelidir. Blue Ajans’ın uzman tasarım ekibi ile iletişime geçerek internet sitesi yaptırma hizmetlerine dair detaylı bilgi alabilirsiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1