facebook

Katalog Ciltleme Teknikleri

Anasayfa / Katalog Ciltleme Teknikleri
Katalog Ciltleme Teknikleri
Katalog Ciltleme Teknikleri

İşletmelerin müşteri kazanmalarını sağlayan noktalar arasında katalog dağıtımı da vardır. Katalog ciltleme teknikleri özellikle görselliğe önem veren tüketicilerin çok dikkatini çekiyor.

Kataloglarınızı sayfa ve form sıralarına göre sıralayıp özel cilt bezleriyle birleştirerek çiftleştirebilirsiniz. Kataloğun dağılmamasını sağlayan önemli bir işlem olduğunu ciltlemenin söyleyebiliriz. Ciltleme işlemi sayesinde kataloglar uzun süre saklanabilir. Kataloğun sağlam olmasını sağlayan etkenin ciltleme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Katalog ciltleme işlemi baskının sona ermesiyle birlikte gerçekleşir. Kataloğu hazırlayacak olan kişinin işçiliği, ciltleme aşamasında ortaya çıkıyor. Ciltleme işlemine ekstra özen gösterilmesi gerekiyor. İşletmenizin tanıtımında rol oynayacak olan kataloğun tüketiciye düzgün sunulması, ciltleme işlemiyle mümkündür. Katalog tasarım ve baskı işlemlerinden sonra hemen ciltleme aşamasına geçilir.

Katalog Ciltleme Nedir?

Katalog ciltleme; dış ile iç sayfa baskısının tamamlanmasıyla ortaya çıkıyor. Ciltleme işlemi sayesinde katalog bütün olarak bizlere sunulur. Kataloğun kalitesini ön plana çıkaran etkenlerin en başında ciltleme geldiğini söyleyebiliriz.

Tel dikiş, spiralli, Amerikan cilt katalog gibi ciltleme yöntemleriyle kataloğunuzun kalitenizi artırabilirsiniz. Kataloglarınızın sayfa sayışa çoksa Amerikan ciltleme yöntemini kullanınız. 50-80 sayfa aralarında iplik dikişli ve tel kataloglar kullanabilirsiniz. Çok kalın sayfaya sahip kataloglarda potluk oluşmaması için Amerikan ve spiral ciltleme teknikleri kullanılabilir. Kataloğun ciltleme yöntemine göre katalog fiyatlarının değiştiğini söyleyebiliriz. Katalog ciltleme işini yapmadan önce mutlaka kataloğun tasarımının yapılması gerekiyor. Kataloğun tasarımı, sayfası yapısı gibi durumlara göre ciltleme işlemi yapılmalıdır.

Katalog Ciltleme Çeşitleri Nelerdir?

Katalog baskısının tamamlanmasıyla birlikte hemen ciltleme aşamasına geçilir. Ciltleme aşamalarının kullanımı, gereklilik düzeylerine göre ayarlanır.  Katalog ciltleme yöntemleri arasında kaliteye mutlaka önem verilmesi gerekiyor. Katalog baskının gerçekleşmesinden sonra hizmet ve ürünleri tanıtan kataloglarınızın hazır hale geldiğini söyleyebiliriz.

Katalog ciltleme çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • ♦ Tel dikiş katalog
  • Spiralli katalog
  • ♦ Amerikan cilt katalog
  • Omega tel dikişli katalog

Katalog baskılarında işçilik ile matbaa hizmetlerinin önemli yeri vardır. Katalog baskısının başarısını ortaya çıkaran etkenler arasında matbaayla işçiliğin hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz. Katalog basım işlemlerinde; matbaanın üretim kapasitesi de iyi değerlendirilmelidir. Kaliteli, kuşe kağıtlardan katalogları oluşturarak daha sonra ciltleme işlemini öyle yapmanız gerekiyor.

Katalog Siparişi Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Diğer baskı çeşitleriyle karşılaştırıldığında katalogların karmaşık süreçten oluştuğunu söyleyebiliriz. Katalog siparişi oluştururken özellikle birkaç noktaya çok dikkat etmeniz gerekiyor. Katalog siparişin şu bilgileri mutlaka vermeniz gerekiyor:

  • Katalog sayfa sayısı
  • Katalog sayfa gramajı
  • Katalog boyutu
  • Kâğıdın cinsi
  • Cilt şekli

Kâğıt cinsini ve gramajını belirtirken hem dış hem de iç kapakları düşünmelisiniz. Dış kapaklara nazaran iç kâğıt gramajlarının az olmasına özellikle dikkat ediniz. Böylelikle katalog tasarımınızın kalite bakımından daha iyi görüntüye sahip olacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda kataloglarda cilt şekline de mutlaka karar verilmelidir. Gofre, varak, selefon, lak gibi işçilik türlerinden birini seçiniz. Kaliteli ve düzgün katalog tasarımı için belirttiğimiz noktalara çok dikkat etmelisiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1