facebook

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırma Hizmeti

Anasayfa / Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırma Hizmeti
Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırma Hizmeti
Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırma Hizmeti

Yurtdışı müşterileri ile görüşmek için yapacağınız bireysel seyahatlerinizde ulaşım, konaklama ve araç kiralama gibi harcamalarınız için Ticaret Bakanlığı destekli yurtdışı Pazar araştırması desteğinden yararlanabilirsiniz. Ticaret Bakanlığı destekli yurtdışı Pazar araştırması teşvik oranı %70’dir.

Yurtdışında ihracat amaçlı olarak yapacağınız firma görüşmeleri için yaptığınız seyahat harcamalarınız Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu destekler pazar araştırması çerçevesinde verilebilmektedir.

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması desteği kapsamında yapılabilecek ve alınabilecek desteklerin neler olduğunu merak edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere başvuruların hangi bakanlığa yapıldığından, şartların neler olduğundan ve destek kapsamının neleri içerdiğinden bahsettik.

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Ticaret Bakanlığı destekli yurtdışı Pazar araştırması desteği için başvuruların nereye yapıldığı özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin başvurularını Ticaret Bakanlığına yapmaları gerekmektedir. Başvurular Ticaret Bakanlığı DYS yani Destek Yönetim Sistemi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.

Ticaret Bakanlığı destekli yurtdışı Pazar araştırması desteği için başvuru süresi 3 aydır. Türkiye’ye döndüğünüz tarihten başlayarak 3 ay içerisinde destek başvurusunda bulunma imkanınız vardır. 3 Ay içerisinde başvurunuzu tamamlamazsanız destek alamayabilirsiniz. Tüm evrakların tamamlanabilmesi için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden de başvuru hazırlıklara hemen başlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması Desteğinin Şartları Nelerdir?

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması desteğinin şartlarının neler olduğunu merak edebilirsiniz. Bu destekten şahıs şirketleri yararlanamazlar. Şirketin limited ya da anonim şirket olması gerekmektedir. İhracat hedefli Pazar araştırması amacı olmayan yani satın alma tedarik amaçlı olan seyahatler için destek verilmemektedir. En fazla iki kişinin seyahat masrafları karşılanmaktadır.  Bu kişiler şirket ortakları ya da personel olabilmektedir.

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin bu  şartları yerine getirmesi durumunda Pazar araştırması desteği kapsamında seyahatinin en az 2 gün en fazla da 10 gün olacak şekilde masrafları karşılanmaktadır. Seyahat süresinde her bir gün için en az bir potansiyel müşteri ile görüşme sağlanması gerekmektedir. Her yıl en fazla 10 seyahat yapma hakkı tanınmaktadır. Aynı ülkeye destek kapsamında en fazla 2 kere gitme hakkınız vardır.

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği İle Tüm Ülkelere Gidilebilir Mi?

Ticaret Bakanlığı Destekli Yurtdışı Pazar Araştırması desteği kapsamında tüm ülkelere gidebilirsiniz. Ancak Pazar araştırması yapacağınız ülkeye bağlı olarak masabaşı ülke ve sektör detaylarını içeren bir rapor hazırlamanız ve bu hazırlanan raporu başvuru dosyanız içerisine eklemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra dosyanızda müşterileriniz ile olan görüşmelerinize ait raporların da yer alması gerekmektedir.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1