facebook

Web Geliştirici İle Web Tasarımcısı Arasındaki Fark Nedir

Anasayfa / Web Geliştirici İle Web Tasarımcısı Arasındaki Fark Nedir
Web Geliştirici İle Web Tasarımcısı Arasındaki Fark Nedir
Web Geliştirici İle Web Tasarımcısı Arasındaki Fark Nedir

Web geliştirici ve web tasarımcısı birbiri ile karıştırılan iki meslektir. Ancak bu iki meslek arasında bazı farklar bulunmaktadır. Web tasarım ve web yazılım sektörüne giriş yapacak olan kişilerin hangi alanda uzman olmaları gerektiğini anlamaları için bu farkları biliyor olmaları gerekmektedir. Web geliştirici ve web tasarımcısı arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Web tasarımcılar site tasarımı ve kullanılabilirliğe odaklanmaktadır. Web geliştiriciler ise işlevselliğe ve arka plandaki mimariye odaklanmaktadır.
  • Ön uç geliştirme, tam yığın geliştirme ve arka uç geliştirme olarak üç farklı web geliştirici türü bulunmaktadır.
  • Web geliştiriciler web sitelerin hacker ve bilgisayar korsanlarına karşı güvenliğini sağlamaktadırlar. Web tasarımcıları ise web sitenin tasarımında oluşabilecek bozulmalar ve tarayıcı uyumsuzlukları ile ilgilenmektedir.
  • Web geliştiriciler çok daha fazla teknik alanda uzmanlaşmak zorundadırlar. Web tasarımcılar ise program ve tasarım kavramlarını öğrenmektedirler.
  • Web geliştirme ve web tasarım birbirinden tamamen farklı olan iki kavramdır. Web geliştiriciler, web tasarımcılarından aldıkları tasarımı işlevsel ve dinamik bir web sitesi haline çevirmektedirler.
  • Web geliştiriciler bir web site alt yapısını sürekli geliştirmelidir. Aynı zamanda yazılım güncellemelerini, hatalarını fixleme ve oluşabilecek güvenlik açıklarını önlemek için sürekli olarak önlem almalıdırlar. Web tasarımcılar ise bir web site için bu kadar fazla güncelleme ve fixleme yapmak zorunda kalmazlar.
  • Web geliştiricilerin kariyer planlamasında .net, Python, rubg, java gibi bir çok farklı programlama dili kullanabilmektedirler.
  • Web geliştiriciler işin mühendislik kısımları ile ilgilenmektedirler. Web tasarımcılar ise işin daha çok dizayn ve dış görünüm kısmı ile ilgilenmektedirler. Web tasarımcıları inşaat projesindeki mimar olarak görebiliriz. Web geliştiriciler ise projede mühendis olarak görev alıyor diyebiliriz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1