facebook

Web sitesi Nasıl Kurulur

Anasayfa / Web sitesi Nasıl Kurulur
Web sitesi Nasıl Kurulur?
Web sitesi Nasıl Kurulur?

Kişi, kurum ve çeşitli kuruluşların hizmet/ürün tanıtımlarının yapıldığı yer olarak web sitesi ifade edilebilir. Blue ajans, alanında uzman web tasarımcılarla kısa süre içerisinde müşteri istek ve ihtiyaçlarına uygun şekilde site tasarlıyor.

Ankara web tasarım çalışmaları doğrultusunda kurulan site üzerinden hizmet ve ürünlerin satışı yapılabilir. İşletmeler, potansiyel müşterilerine web sitesi aracılığıyla kolayca ulaşabilir. Aynı zamanda mevcut müşterilerle devamlı iletişim kurmak içinde web sitesi gerekmektedir. Markanın görünürlüğü açısından internet siteleri önemli bir ihtiyaçtır. İnternet sitesi kurma işlemi, plan ve dikkat gerektiriyor. Blue ajans, 24 saat ulaşılabilir web sitesi kurarak işletme ve şahısların her daim dijital dünyada kalmasını sağlıyor.

 

Web sitesi Çeşitleri Nelerdir?

 

Web sitesi, birtakım amaçlar doğrultusunda kurulur. Bundan dolayı da çeşitli türlere ayrılıyor. Aşağıda belirtilen site türlerinden hangisinin kurulacağına karar verildikten sonra ona uygun şekilde çalışmalar yapılır. Belirli plan doğrultusunda site kurulumuna başlanır. Site türü ve amaçlarını şu şekilde ifade edebiliriz:

Ürün ve hizmetlerin satışının gerçekleştiği siteler, e-ticarettir.

Herhangi bir konu ya da yerle ilgili bilgi alınan site türleri rehber sitelerdir.

Bir kişinin deneyimlerini, duygu ve düşüncelerini paylaştığı internet siteleri, kişisel bloglardır.

İş veren iş arayanları bir araya getiren web site türü, iş ilanları siteleridir.

İşletme ve markaların iletişim bilgileri, ürünleri, hizmetlerinin olduğu siteler, kurumsaldır.

İnsanların herhangi bir konuyla ilgili bilgilerini beyan ettiği, tartıştığı siteler, forum siteleridir.

Güncel ve çeşitli sektörlere ait haberlerin hızlı şekilde aktarıldığı siteler, haber siteleridir.

Çeşitli etkinlerle ilgili bilgilerin olduğu ve etkinler için bilet satışı yapılan siteler, etkinlik siteleridir.

 

Web Site Kurma Adımları

 

Ankara web tasarım çalışmaları için aşağıdaki adımları takip etmek gerekiyor:

Plan

Web sitesini kurmadan önce yapılan plan, işlemin sağlıklı ilerlemesini sağlıyor. Web site kurma hizmeti alacak firmaların öncelikle sundukları ürün ve hizmetler hakkında net bilgi sahibi olunur. Böylelikle süreç daha hızlı ilerler. Web sitesinin kurulma süreçlerini hızlandıran en önemli faktör plandır. Site kurma sürecinde ortaya çıkması muhtemel yanlışlar öncesinde yapılan plan doğrultusunda engellenmiş olur.

Web site kurma sürecinde önem arz eden plan aşaması şöyle ilerlemektedir;

 1. İlk olarak hosting ve domain alınacak platform seçilir.
 2. Sitesi kurulacak şahıs, işletme ya da markanın ihtiyaçları analiz edilir.
 3. Rakipler incelenir.
 4. Sitenin kuruluşunda kullanılacak yöntem belirlenir.
 5. Hedef kitle belirlenir.
 6. Belirlenen hedef kitle hakkında analiz yapılır.

Yukarıdaki adımların ardından web site kurma işlemi tamamlanmış olur. Web site kurma işleminde tema seçimi de çok önemlidir. Tema seçilip sayfaların tasarımı yapılır.

Sayfa tasarımı, profesyonel ve işletme/markanın kurumsallığını ifade edecek şekilde olmalıdır. Sitede bilgi verici içeriklerin ekleneceği blog bölümü oluşturulur. SEO’yla ilgili ayarlamalar yapıldıktan sonra site mobil uyumlu hale getirilir.

 

Hedef Kitle Belirleme

Web sitesi hem kurumsal hem de kişisel amaçlı olarak kurulmaktadır. Hangisi olursa olsun öncelikle hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitleyi kolayca belirlemek için aşağıda sıralanan sorular öncelikle cevaplanmalıdır. Blue ajans’ın tecrübeli ekibi müşterilerine hedef kitle belirleme noktasında şu soruları soruyor;

 • Kurulacak web sitesinin türü ne olacak?
 • Kimlere hitap edilecek?
 • Tanıtım amaçlı mı yoksa ürün/hizmeti satışı mı yapılacak?
 • Hangi dillerde yayınlanacak?

Hedef kitle belirlendikten sonra onların demografik bilgileri de mutlaka dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda hedef kitlenin nerede yaşadığı da çok önemlidir.

 

Amaç Belirleme

Ankara web tasarım çalışmaları kapsamında site kurulurken amacın belirlenmesi de hayati önem taşıyor. Birtakım düşüncelerinin ve bilgilerin paylaşıldığı blog sitelerinin yanı sıra ürün/hizmet satışı yapılan e-ticaret siteleri de mevcuttur. Kurulacak web sitenin türü doğrultusunda hem ihtiyaçlar hem de yöntemler farklılaşıyor.

 

Domain Kaydetme

Bir web sitesi kurulumunda olmazsa olmaz unsurlardan birisi de domaindir. Web sitelerinin ismi olarak domain ifade edilebilir. Domain Türkçede alan adı olarak geçiyor. Tam olarak domain “www.alanadi.com” şeklindedir. Burada temsili olarak gösterilen “alanadi” kısmı şu şekilde daha iyi açıklanabilir: Blueajans’ın domain’i www.blueajans.com.tr olarak belirtilir. Buradaki domain, “blueajans” olan alandır. Domain seçiminde bazı kriterterlere dikkat etmek gerekiyor. Bu kriterler şunlardır;

 1. Kısa olmalıdır,
 2. Benzersiz ve akılda kalıcı seçilmelidir,
 3. “.net”, “Gov”, “.com” ve “.org” gibi uzantılardan oluşmalıdır,
 4. Türkçe karakter kullanılmaz,
 5. Kurumsal kimliğe uygun seçilmelidir,
 6. Sayılara ve işaretlere yer verilmemelidir.

Hosting

Ankara web sitesi kurma çalışmaları içerisinde yer alan hosting alma; video, içerik, görsellerin olduğu sunuculardır. Diğer bir ifadeyle web sitesini barındıran büyük sunuculardır. Hosting seçimindeyse şu noktalara dikkat edilir;

 1. Database,
 2. Müşteri hizmetleri desteği,
 3. E-posta sayıları,
 4. Subdomain sayısı,
 5. Web alanı,
 6. SSL sertifikası,

E-ticaret ve kurumsal web sitelerinin hostingleri çok profesyonel olmalıdır. Arama motorlarında görünürlüğün artması, daha çok ziyaretçi çekme gibi durumlardan dolayı profesyonellik gerekmektedir.

 

Web Sitenin Yapısı

Web site kurulurken dikkat edilmesi gereken diğer bir noktaysa yapısıdır. Web sitenin hızlılığını artıran en önemli faktör, profesyonel şekilde kurulmasıdır. Aynı zamanda web sitenin içinde kolay gezinmek açısından da etkisi vardır. Web sitenin yapısında dikkat edilmesi gerekenler;

 1. Bağlantılar,
 2. Etiketler,
 3. Ana menü,
 4. Arama kısmının işlevselliği,
 5. Alt menüler,
 6. Kategoriler,
 7. Sayfalar arasındaki hiyerarşi,

Bir web sitesinin kurulumunda kullanıcı deneyimiyle erişilebilirlikte önemlidir.

 

Web Sitenin Mobil Uyumlu Hale Getirilmesi

Web sitesi kurulumu gerçekleşirken marka ve işletmeye ait logolarla renklere yer verilmelidir. Kurumsal kimliğin yansıtılması için hakkımızda, ürünler, iletişim, hizmetler, basında biz kısımları olmalıdır. Web sitesinin mobil uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir. Slindar ve bannerler optimize edilip siteye yüklenmelidir.

 

Web sitesinin Yayınlanması ve Test Edilmesi

Web sitesi tasarlandıktan sonra yayına alınır. Fakat yayına alındıktan sonra test edilir. Web sitesindeki sayfaların farklı tarayıcı, sayfa ve sürümlerde doğru çalışıp çalışmadığına bakılır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok kişi için web sitesi önemli hale gelmiştir. Özen, dikkatli çalışma gerektiren Ankara web tasarım için Blue ajans ile iletişime geçebilirsiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1