facebook

Web sitesi Uİ Nasıl Dizayn Edilir

Anasayfa / Web sitesi Uİ Nasıl Dizayn Edilir
Web sitesi Uİ Nasıl Dizayn Edilir?
Web sitesi Uİ Nasıl Dizayn Edilir?

Web sitesi Uİ açılım olarak “user ınterface” diğer bir ifadeyle kullanıcı arayüzüdür. Web siteleri için hayati önem taşıyan dizaynını, Blue ajansın uzman tasarımcıları kısa sürede yapıyor.

Web sitesi Uİ, siteye ziyaretçi çekmek açısından çok önemlidir. dizaynı sayesinde kullanıcılar, web siteyle kolayca etkileşime girer. Kullanıcı arayüzü, dikkat çekici bir web site oluşturma noktasında etkin rol oynuyor. , web sitenin estetik görünmesi açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra web sitesinin ziyaretçilerin beklentilerini karşılaması noktasında da çok etkilidir. Özetle, bir web sitenin hem erişilebilir hem de verimli olmasını sağlamaktadır.

Ankara web tasarım çalışmaları doğrultusunda gerçekleşen dizaynı mobil tasarım yönünden de önem arz ediyor. tasarım sayesinde web sitelerinde dönüşüm oranı artar.

 

Web sitesi Uİ Bileşenleri Nelerdir?

 

Web sitesi Uİ, kullanıcı ihtiyaçlarına göre tasarlandığında işletme ve markalara büyük katkı sağlar. bileşenleri sayesinde marka ve işletme sahipleri daha hızlı amaçlarına ulaşır. Web sitesi bileşenleri şöyle sıralanabilir:

Bilgi Kutusu

Web siteyi ziyaret edenlere ihtiyaç duyulan bilgileri sunan etmendir. Web içeriklerine kolayca erişim sağlar. Web sitesinin başarısının kalıcı olması için etiketlemeleri, düzenlemeleri ve yapılandırmaları doğru şekilde yapmaktadır.

 

Görsel Tasarım

Bir web sitesinin olmazsa olmazları; görseler, metinler, renkler vb. ögelerdir. Bu ögeler web sitesinde kullanıldığında estetik tarafını önemli ölçüde açığa çıkarmaktadır. Görsel tasarım, web sitesinin amacına uygun yapılırsa avantajı da büyük olur.

 

Etkileşimli Tasarımlar

Web sitesi Uİ bileşenleri içerisinde yer alan etkileşimli tasarımlar, site ziyaretçilerinin kolayca sistemi kullanmasını sağlar. Site ziyaretçileri siteyle etkileşim kurarak daha hızlı amaçlarına ulaşır.

 

Web sitesi Uİ Özellikleri

 

Uİ kullanıcı arayüzü olarak ifade edilen kavram, web sitelerinin görünen taraflarıdır. Web sitelerinde yer alan metinler, sekmeler, görseller, animasyonlar vb. tüm ögeler ’i oluşturmaktadır. Web sitelerinde tasarımların faydalı olması çok önemlidir. Bunun yanında doğal ve anlam ifade etmesi de gerekiyor.

Web sitelerinin performansını ekran düzeni, animasyonlar, sitedeki sayfaların kaydırma hızları ve geçişlerini etkiliyor. Özellikle e-ticaret sitesi sahipleri mevcut müşterilerini elinde tutmak ve potansiyel müşterilerine de ulaşmak için mutlaka hizmeti almalıdır.

Web sitesi Uİ özellikleri şunlardır;

 1. Sistem kontrol ile kullanıcı sorunlarını gidermeye çalışır.
 2. tasarımı, bilgisayar ve onu kullanan kişi arasında bağlantı kurar.
 3. tasarım hem sanatsal hem de işlevseldir.
 4. Sayfa bütünlüğü tasarımda öne çıkar.
 5. tasarım, bütünlük algısının etkin rol oynayan yazı karakterleri, şekiller vb. görsel ögelerle de desteklenmektedir.
 6. Tasarım ögeleri haricinde aynı zamanda web sitelerindeki ve mobil uygulamalardaki kontrol butonlarını da kapsıyor.
 7. tasarım; bilgi, yönerge ve komutlardan oluşuyor. Tüm bu unsurlar web sitesini hızlı ve kolay çalıştırmaktadır.
 8. tasarımda web site ziyaretçilerinin iletişim kuracağı görsel başta olmak üzere işitsel ve dokunsal gibi araçlar kullanılır.
 9. tasarımda internet tabanlı tüm tasarımların görüntüsü adım adım belirlenir.
 10. Basit fakat kaliteli ve ergonomik tasarımlar oluşturulur.

 

Web sitesi Uİ Çeşitleri

 

Blue ajans, profesyonel ekibiyle işletme, marka ve şahıslara web sitesi arayüz tasarımı hizmetleri veriyor. tasarımlarında birçok farklı konudan yararlanılıyor. Doğru ve başarılı bir web sitesi için tasarım şöyle olmalıdır:

Dokunsal Uİ

Dokunsal tasarım alanına çekme, dokunma ve çevirmeye karşı hassas olan ekranlar, kumandalar, joystickler girmektedir. Görme engellilere özel geliştirilen parmak uçlarını uyaran mouse’ta dokunsal ’ye örnek verilebilir.

 

Grafik Uİ

Web sitelerinde grafik tasarımları; grafikler, sekmeler, girdi alanları, linklemeler ve görsellerden oluşmaktadır.

 

İşitsel Uİ

Dokunsal gibi işitsel ’de görme engelliler için önem arz ediyor. İşitsel ;

 1. Yönergeleri seslendirme,
 2. Ses yardımıyla ekran okuma gibi işlemlerde önem arz ediyor.

 

Web sitesi Uİ Nasıl Yapılır?

 

Web sitesi Uİ tasarım çalışmaları çeşitli grafik yazılımlarıyla gerçekleşir. Blue ajans alanında uzman tasarımcılarla web sitelerinin tasarımlarını yapıyor. tasarımları için öncelikle web sitesinin eskiz ve esas hali çıkarılıyor.

tasarımları için genel genişlik belirlenir. Bu belirlenen genişlik çerçevesinde web sitede yer alacak içerikler belirlenir. Geniş çerçevesinin belirlenmesi, web sitenin tüm monitörler üzerinde ortalı şekilde görünmesini sağlar. Aynı zamanda CSS entegrasyonu yapılırken de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Ankara web tasarım çalışmaları kapsamında gerçekleşen çalışmalarında yukarıda belirtilen genişlik belirlendikten sonra sitenin yapısı oluşturulur. Web sitesinin yapısının oluşturulmasında çeşitli araçlardan yararlanılır. Araçlar;

 1. Sıfırdan çizim,
 2. Renklendirme oluşturma,
 3. Alanları dizayn etme,
 4. Özel style paketler vb. birçok işlemi yerine getiriyor.

tasarım; işletme ve markalara prestij kazandıran bir web sitesi oluşturmayı hedeflemektedir.

 

Web sitesi Uİ Ögeleri Nelerdir?

 

Web sitesi Uİ çalışmalarında işlevsellik çok önemlidir. Web site ziyaretçilerini harekete geçirmesi büyük önem taşıyor. Web siteleri için hayati önem taşıyan ögeleri;

 1. Harekete geçirici mesajlar,
 2. Onay kutuları, butonlar, geçişler vb. giriş kontrolleri,
 3. İlerleme çubukları, araç ipuçları, mesaj ve bildirim kutucukları şeklindeki bilgi bileşenleri,
 4. Simgeler, navigasyon araçları, arama alanları, kaydırıcılar, içerik haritaları şeklinde sıralanabilir.

Ankara web tasarım çalışmalarında önemli olan tasarımların başarılı olmasını sağlayan ögelerse şunlardır:

Duyarlılık

Web site ziyaretçilerine sitede gezinme davranışlarından dolayı olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmasıdır. Bu duruma giriş sayfalarında yer alan geri bildirimleri örnek verebiliriz.

 

Açıklık

Web site arayüzünün gereksiz detaylardan arındırılmış olması gerekiyor. Sade, anlaşılır, aşırı detay barındırmayan arayüze sahip olmak çok önemlidir.

 

Tutarlılık

Web sitesinde yer alan bilgilerde çok değişiklik yapılmamalıdır. Çok değişiklik yapıldığında yani tasarımda tutarsızlık olduğunda ziyaretçi kayıpları yaşanabilir.

 

Ankara web tasarım Uİ çalışmaları için Blue ajans’la iletişime geçerek dilediğiniz gibi hizmet alabilirsiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1