facebook

Web tasarım Nasıl Yapılır

Anasayfa / Web tasarım Nasıl Yapılır
Web tasarım Nasıl Yapılır?
Web tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım

Kişi ve kurumları dijital ortamda temsil eden çalışma web tasarım olarak isimlendirilir. Blue Ajans, çeşitli sektörlerde hizmet veren işletme ve şahıslar için kurumsal web tasarım çalışmaları yapıyor.

Web tasarım yani web sitesi tasarımı, görsel ve metinlerden oluşmaktadır. Bu görsel ve metinlerin internet sitesi üzerinde estetik kurallara dayalı olarak yer almasıdır. Uzman kişiler tarafından görsel ve metinler planlı bir şekilde düzenlenip web sitesine entegre edilir. Web sitesi tasarımlarında hem fonksiyonel hem de estetik ögeler öne çıkmaktadır.

Ankara web tasarım çalışmaları; bir internet sitesinin grafik, renk, yazı tipi vb. hususlarını belirlemektedir. Aynı zamanda sitenin kullanıcı deneyimiyle yapısını da şekillendiriyor.

 

Web tasarım Nasıl Yapılır?

 

Web tasarım çalışmalarında birçok aşamadan geçilmektedir. Bu aşamalar şu şekilde ifade edilebilir:

Proje Belirleme

Web tasarım çalışmalarında öncelikle proje belirlenir. Proje belirlenirken; web sitesinin neden yapıldığı göz önünde bulundurulur. Kurum ve kişilerin tanıtımı başta olmak üzere ticari faaliyetlerde web tasarım çalışmalarında yer almaktadır. Ankara web tasarım çalışmaları için Blue Ajans, öncelikle rakiplerin detaylı olarak analizini yapıyor. Bunun sonucunda web sitesi yapılış amacıyla içerisindeki içerikler belirlenir.

 

Kurumsal Kimlik Çalışmaları

Web tasarım çalışmalarına başlarken yapılması gerekenlerden biri de kurumsal kimlik çalışmasıdır. Örneğin; firmaya ait renkler, kurumsal kimlik çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Slogan, logo gibi unsurlar kurumsal kimlik çalışmalarını kapsamaktadır.

 

Grafik Tasarım Çalışmaları

Kurumsal kimlik çalışmaları doğrultusunda grafik tasarım çalışmaları da çok önemlidir. Grafik tasarım çalışmaları, web sitesinde yer alacak görselleri kapsamaktadır. Grafik, resim vb. görsel içerikler dikkatli şekilde hazırlanarak web sitelerinin uygun yerlerine koyulur.

 

Web Sayfa Kodlama

Web tasarım çalışmalarında kodlama çok önemlidir. Blue Ajans, uzman yazılımcılarla kod oluşturmak için programlama dilleri kullanmaktadır. Programlama dili sayesinde web sitesi Google Chrome, Opera, Firefox gibi tarayıcılarda görüntülenebiliyor.

 

İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

İçerik Yönetim Sistemi (CMS), internet sitesine yetkili olan kişilerin sayfalara; metin, grafik, fotoğraf, video, tablo gibi içerikleri ekleyip çıkarmasıdır. CMS ile web site daha profesyonel görünür.

 

Web Sitesinin Test Süreci

Web tasarım çalışmalarında bilgilerin net ve doğru olması çok önemlidir. Web sitesi tasarlanırken bazı noktalarda eksik ya da yanlış durumlar olabilir. Böyle durumlar web sitesi test edildiğinde ortaya çıkar. Bazı sorunlar teknikle ilgilidir. Problemlerin bazılarıysa metin ve görsel kaynaklıdır. Web sitesinin test sürecinde şu noktalarda kontroller yapılır;

  1. Sayfa açılış hızı,
  2. Web sitesi sayfalarının görsel durumu,
  3. Mobil cihazlarda nasıl göründüğü,

 

Web Sitesinin Yayınlanması

Web tasarım çalışmaları birçok farklı konudan oluşmaktadır. Web sitesi yayına sunulmadan önce yukarıdaki tasarım süreçlerinden geçmesi gerekiyor. Web sitesinin yayına sunulması büyük emek ister. Web sitesi yayına sunulmadan önce alan adı diğer bir ifadeyle domain alınması gerekiyor. Bunun yanında web sitesine ait sayfaların barınacağı hosting’te mutlaka temin edilmelidir.

Blue Ajans tüm bu süreçlerde müşterilerine kurumsal olarak hizmet veriyor. Hosting ve domain temin edildikten sonra web site yayına alınır. Web sitesinin yayına alınmasının ardında da süreç devam eder. Mutlaka arama motorları üzerine web sayfasını tanımlayan site haritası gönderilmelidir.

Örneğin; web sitesi yayınlandıktan sonra site haritası da Google’a gönderilir. Web sitesi yayınlandıktan sonra indekslenmektedir. İndeksleme sonucunda site Google arama sonuçlarında görüntülenmeye başlar.

 

Web tasarım İlkeleri Nelerdir?

Ankara web tasarım çalışmalarında tasarımın ilkeleri de çok önemlidir. Aşağıda belirtilen ilkeler sayesinde ortaya profesyonel bir çalışma çıkar. Web tasarım ilkeleri şu şekilde ifade edilebilir:

 

Denge

Web tasarım çalışmalarında denge, tek pozisyon üzerinde yer alan tüm ögelerin aynı eşitlikte olmasıdır. Hiçbir öge diğerinden baskın olamaz.

 

Vurgu

Web sitelerinde her öge eşit değildir. Örneğin; eylem çağrısı adı verilen CTA ya da logo diğer ögelere kıyasla daha baskındır. Web siteleri ziyaretçileri tarafından ilk fark edilen unsurlar vurgudur. Vurgu;

  1. Boyut,
  2. Parlak renk,
  3. Animasyon şeklinde web sitesinde yer alabilir.

 

Bütünsellik

Web tasarım ilkelerinin olmazsa olmazlarından biri de bütünselliktir. Web sitesinde yer alan her öge birleştirildiğinde bir bütünü oluşturur. Web tasarım çalışmalarında bütünsellik, internet sitesini ziyaret eden kişilerin sıkılmamasını sağlamaktır. Bütünlük oluşturularak web sitesinin karışık görünmesinin önüne geçilir.

 

Hiyerarşi

Web tasarım ilkelerinden hiyerarşide site isminin yukarıda ziyaretçilerin hemen fark edeceği noktaya koyulmasıdır. Web sitesinde önemli olan içerikler her zaman dikkat çeken alana koyulmalıdır.

 

Hareket

Web site tasarımında hareket, ziyaretçilerin sürekli ögeden ögeye yönlenmesini sağlamaktadır. Web sitelerinde ögelerin yönü, sırası ve boyutuna göre ziyaretçiler yönlendirilir.

 

Kontrast

Yan yana olan ögelerin farklılıkların vurgulanarak düzenlenmesi kontrast olarak adlandırılır. Ziyaretçilerin dikkatini çekmek amacıyla sitedeki fotoğraflarda kontrast kullanılır. Böylelikle fotoğralar ziyaretçide heyecan uyandırır.

 

Ritim

Web tasarım çalışmalarında ritim; sitede bütünlük yaratmak için kullanılır. Aynı zamanda sitenin tutarlılığı açısından da önemlidir. Belirli mesajların kuvvetlendirilmesi noktasında tekrar eden ögeleri temsil etmektedir. Dijital ortamda marka kimliğini güçlendiren aynı yazı tipleri, logo ve renkler ritimdir.

 

Beyaz Alan

Web sitelerinde görsel ögelerin olmadığı yerler beyaz alandır. Beyaz alanlar, web sitesinin daha düzgün görünmesini sağlar. Hatta ritim, kontrast, hareket, hiyerarşi gibi diğer ilkelerin fark edilmesinde etkilidir.

 

Ankara web tasarım çalışmalarının amacı hem site sahiplerine hem de ziyaretçilerine fayda sağlamaktır. Ziyaretçilerin aradıkları bilgilere hemen ulaştıkları bir web sitesi daha çok tıklanma alır. Dolayısıyla bu durum site sahibinin daha hızlı amacına ulaşmasını sağlar.

Web tasarım çalışmaları; tanıtım ya da ticari amaçlı yapılmaktadır. Bir firmaya kurumsal kimlik kazandıran en önemli nokta web sitedir. Blue Ajans ile iletişime geçerek web site tasarımı çalışmaları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1