facebook

Yazılım Geliştirme Süreç Yönetimi Nasıl Yapılır

Anasayfa / Yazılım Geliştirme Süreç Yönetimi Nasıl Yapılır
Yazılım Geliştirme Süreç Yönetimi Nasıl Yapılır
Yazılım Geliştirme Süreç Yönetimi Nasıl Yapılır

Yazılımın hayatımızdaki yeri her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bu hareketlilik dolayısıyla yazılım üzerine yapılan çalışmalar da çeşitlilik kazanmakta. Bunun doğal bir sonucu olarak da yazılım geliştirme süreç yönetimi ve programlama gibi araçlar ortaya çıktı. Yaşanan gelişmelerle zıt bir şekilde yazılım projesi geliştirirken bütçe aşımları, zaman konusunda dengesizlikler, güvenlik ve kalite konusunda kullanıcı taleplerinin gerektiği gibi karşılanamaması gibi problemler sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve hizmet sürecini en iyi şekilde planlamak için yazılım geliştirme süreç yönetimi fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yazılım geliştirme süreci denilince sadece kodlama anlaşılmamalıdır. Yazılımda kodlamaya gelene kadar kullanıcıların talebiyle başlayan süreç kolay kullanım ve bakım gibi birçok husustan oluşur. Yazılım konusunda kullanıcıların talepleri de sektördeki değişimlerle doğru orantılı olarak sürekli genişlediğinden süreç bir yönetim ve planlama dahilinde yapılır. Talep oluşturma, planlama, detaylı analiz, tasarım aşaması, kodlama ve en test ile bakım olmak üzere doğru şekilde yapılmalıdır.

Yazılım Geliştirme Süreç Yönetimi Neden Önemlidir?

Yazılım geliştirme süreci müşterinin talebinin alınmasıyla başlar, planlamayla devam eder. Planlama dahilinde kullanıcıların talepleri dikkate alınarak projenin yöntemi ve amacı belirlenir. Süreç boyunca kullanılacak yöntemler, ekip ve maliyet gibi unsurlar ele alınır. Sonrasında proje ihtiyaçlarının detaylı şekilde belirlenmesi için analiz çalışması yapılır. Yazılım geliştirme süreç yönetimi konusunda analiz aşaması, projenin tam anlamıyla neye yönelik olarak gerçekleştirildiğinin belirlendiği aşama olmasından dolayı önemlidir. Yazılım geliştirme modelleri ne kadar çeşitli olursa olsun, verimli sonuç için süreç yönetimi gereklidir.

Her yazılım modeli farklı olduğundan, yazılım süreç geliştirme yönetimi de ona göre yapılacaktır. Burada en önemli nokta, ihtiyaçların doğru şekilde belirlenmesidir. Bu sayede hangi noktalara odaklanılması gerektiğini belirlemek de çok kolay olacaktır. Yazılım geliştirme süreç yönetimi yapılırken en önemli kriter budur. Proje kurgusunu doğru şekilde oluşturmak ve plan dahilinde ilerlemek, yazılım sürecinden başarılı sonuç alma şansını arttıracaktır.

Yazılım Geliştirme Süreç Yönetimi neden Yapılır?

Yazılım geliştirme süreç yönetimi yapmak kadar sürecin doğru şekilde yapılması da önemlidir. Bu süreçte özel adımlar ve genel olarak yapılan düzenlemeler sırasıyla gerçekleştirilir. Yazılım geliştirme süreç yönetimi, ulaşılmak istenen hedefe en kısa sürede ve başarılı şekilde ulaşmayı sağlar.

Kullanıcıların talepleri göz önünde bulundurularak ihtiyaçlar, fırsatlar ve olası sorunlar belirlenir. Kullanılacak yazım dilinin belirlenmesi de, projenin kalitesini arttıracaktır. Maliyet, yazılım geliştirme süreç yönetimi konusunda önemli bir yer tutan bir diğer faktör. Planlama dahilinde ilerlendiğinde, projeden başarısız sonuç almak gibi olumsuz bir durumla karşılaşılmayacağından, maliyet açısından da avantaj sağlanacaktır. Kısaca yazılım geliştirme süreç yönetimi, proje aşamasında doğru ve emin adımlarla ilerlemeyi sağladığı için gereklidir.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1