facebook

Mobil Uyumlu Web Tasarımının SEO Üzerindeki Etkileri

Anasayfa / Mobil Uyumlu Web Tasarımının SEO Üzerindeki Etkileri
Mobil Uyumlu Web Tasarımının SEO Üzerindeki Etkileri
Mobil Uyumlu Web Tasarımının SEO Üzerindeki Etkileri

Öncelikle Mobil Uyumlu Web Tasarım demek web sitesi ara yüzünün farklı mobil aygıtlarda esnek bir görünüm elde ederek; kullanılan cihaza uygun memnun edici kullanıcı deneyimi sağlamasıdır.

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden mobil web sitelere erişim sağlamaktadır. Bu değişen kullanıcı alışkanlıkları, web siteleri için mobil uyumluluğun önemini daha da artırmıştır.

Peki güncel teknolojileri dikkate alan Google, kullanıcıların memnuniyetlerini ölçerek; mobil uyumlu bir web tasarımının SEO üzerindeki etkilerini nasıl değerlendiriyor? Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle birkaç konu'dan bahsedeceğiz;

 

Mobil Uyumluluk Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

 

Mobil uyumlu bir web tasarım, tabii olarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaktadır. Kullanıcılar, mobil uyumlu olmayan sitelerde gezinirken zorluk yaşayabilirler. Mesela; yazılar ufak tıklanacak butonlar daralmış, yazılar veya resimler üst üste gelmiş olabilir, bu istenmedik durumlar da sitenin hemen çıkma oranını artırabilir.

Google, kullanıcı deneyimini önemser ve bu nedenle mobil uyumlu siteleri ödüllendirir. Haliyle iyi derecede mobil uyumluluğa sahip web sitesi SEO açısından size fevkalade sonuçlar getirecektir.

 

Mobil Uyumlu Web Sitelerin Sayfa Yükleme Hızı

 

Mobil uyumlu siteler, genellikle daha hızlı yüklenir. Mobil arayüzler daha düşük scriptler ile çalışır ve istemci (tarayıcı) kaynaklarını daha az tüketir, mobil cihazlardaki bu arayüzler de oldukça hızlı çalışabilirler.

Hızlı yüklenen siteler, kullanıcıların daha uzun süre sitede kalmasını sağlar ve SEO sıralamalarında olumlu bir etkiye sahiptir.

Mobil web sayfaları google pagespeed testlerinde de görülebileceği kadar faydalı bir şekilde açılış sayfası verimi yaşatır. Haliyle iyi bir mobil uyumluluk deneyimine sahip web sitesi size SEO açısından sıralamalarda görece fayda getirir.

 

Mobil İlk İndeksleme Avantajı

 

Google, 2019'dan itibaren mobil ilk indekslemeyi benimsemiştir. Bu, Google'ın sitenizi değerlendirirken mobil sürümüne öncelik verdiği anlamına gelir. Mobil uyumlu olmayan siteler, bu değişiklikten olumsuz etkilenebilir.

 

Yerel Arama Sonuçlarında Öncelikli Görünme

 

Mobil cihaz kullanıcıları genellikle yerel aramalar yaparlar. Mobil uyumlu siteler, yerel SEO için de avantajlıdır. Özellikle fiziksel bir işletmeniz varsa, mobil uyumluluk yerel sıralamalarınızı olumlu etkileyebilir.

Blue Ajans olarak, internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun mobil cihazları tercih ettiğinin farkındayız. Bu yüzden, web sitenizin mobil uyumlu olmasının SEO üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamak istiyoruz.

Mobil uyumluluk, sadece kullanıcı deneyimini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda SEO sıralamalarınızı da olumlu etkiler. İşletmenizin dijital dünyada rekabetçi kalmasını istiyorsanız, mobil uyumluluğu göz ardı etmemelisiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1