facebook

Video İçeriklerin SEO’ya Katkısı Nedir

Anasayfa / Video İçeriklerin SEO’ya Katkısı Nedir
Video İçeriklerin SEO’ya Katkısı Nedir?
Video İçeriklerin SEO’ya Katkısı Nedir?

Ankara dijital pazarlama çalışmaları kapsamında yer alan video içerikler, SEO açısından kritik öneme sahiptir.

Blue Ajans, bu kritik önem taşıyan konuda profesyonel çalışmalar gerçekleştiriyor. SEO stratejilerinin geliştirilmesi noktasında video içerikler etkin rol oynuyor.

Video içerikler, en çok dikkat çeken ve tercih edilen içerik türleri arasında yer alıyor. Bir sitede kalınma süresini etkileyen en önemli unsur, video içeriklerdir. Sitede insanların uzun süre kalması arama motorları tarafından sitenin fark edilmesini sağlar.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda web sitesine gömülü olan videoların, Google ve diğer arama motorlarında ön görünme olasılığı daha çoktur. Araştırmaya göre videolu site, arama motorlarında diğer sitelere nazaran 53 kat daha çok görülür.

 

Video İçeriklerin SEO’ya Katkıları

 

Ankara dijital pazarlama hizmetleri çok geniştir. Bu hizmetler SEO çalışmalarını da kapsıyor. Web sitelerin SEO’ya uyumlu hale getirilmesine yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor.

Blue Ajans tarafından gerçekleştirilen video optimizasyon çalışmalarıyla web sitelerin organik trafiği artırılıyor.

Genel anlamda Video içeriklerin SEO’ya etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 

Daha Çok Organik Trafik

Video içeriklerin en önemli özelliği arama sonuçlarında çok yüksek sıralarda görünmeleridir. Web sitenin trafiğini önemli ölçüde artırmaktadır.

 

Yüksek Kullanıcı Etkileşimleri

Kullanıcı etkileşimlerini artırmada etkili olan bazı faktörler vardır. Bu faktörler videoların;

  • Paylaşılması,
  • Beğenilmesi,
  • Yorumlar yapılmasıdır.

Yukarıda sıralanan faktörlerde SEO’ya etki etmektedir.

 

İçerikler Uzun Süre İzlenir

Birçok internet kullanıcısı genel olarak video izlemeyi tercih etmektedir. Video içerikler, yukarıda belirttiğimiz gibi insanların daha çok sitede kalmasını sağlar.

Videoların başlıklarının anahtar kelimelerden oluşması, SEO açısından da büyük avantajdır. Arama motorları, videoların başlıklarını tarar. Böylelikle internet kullanıcıları arama sonuçlarında videoyu görüp tıkladığında web siteye ve sosyal medya hesaplarına ziyaret gerçekleşmiş olur. Bu da trafik açısından önemli bir unsurdur. Ayrıca video başlıklarının anahtar kelimelerden oluşması daha çok kişiye ulaşma noktasında da önemli rol oynuyor.

Video içerikler içerisinde etiket kullanmakta büyük avantajdır. Etiketler, içeriklerin neyle ilgili olduğu hakkında bilgi vermektedir. Videoların içinde yer alan anahtar kelimelerin etiketlerde kullanılması, içeriğin direkt hedef kitleye ulaşmasını sağlar.

Ankara dijital pazarlama kapsamında oluşturulan video içeriklerde mutlaka açıklamada olmalıdır. Videoların açıklama alanlarında anahtar kelimelere yer verilmelidir. Eğer videoda anahtar kelimelerin olduğu bir açıklama yer alırsa arama motorları tarafından hızlıca fark edilir. Video içeriğiyle ilgili detaylı şekilde bilgi vermekte avantajdır.

 

Arama Motorlarında Video İçerikler Nasıl Üste Çıkar?

 

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması beraberinde farklı içerik türlerinin oluşmasını sağladı. Video içeriklerde internet kullanımının ve teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan önemli çalışmalardır. Günümüzde birçok marka ve işletme müşteri çekmek için video içeriklerden yararlanıyor.

Video içerikler, yazılı metinlere kıyasla daha dikkat çekicidir. Bu durumda direkt olarak SEO açısından video içeriklerin önemini artırıyor. Fakat video içeriklerin SEO açısından bir değere sahip olması için bazı kriterlere çok dikkat etmek gerekiyor.

Arama motorlarında video içerikler şu şekilde üste çıkar:

 

Sosyal Medya Platformlarında Paylaşılmalı

Video içerikler, güçlü ağa sahip sosyal medya platformlarından paylaşılmalıdır. Böylelikle video içerikler daha çok kişiye ulaşmış olacak. Bu da daha çok müşteriye ulaşma anlamında önemli avantajdır. Blue Ajans, marka ve işletmelerin daha çok kişi tarafından tanınması için sosyal medya tarafında önemli çalışmalar yapıyor.

 

Anahtar Kelime Kullanımı

Yukarıda belirttiğimiz üzere video içeriklerin başlıkları başta olmak üzere birçok yerinde anahtar kelime kullanılmalıdır. Videoların etiket, açıklama gibi alanlarında kullanılan anahtar kelimelerin etkileşimi çok yüksektir.

 

Video Uzunluğu

Video içerikler ve SEO etkisi araştırılırken paylaşılan içeriklerin uzunluğuna da çok dikkat edilmelidir. Video içerikler, kısa ve net olmalıdır. Çok uzun videoların izlenme oranı çok düşüktür. Çünkü uzun videolar hem zaman alır hem de bir süreden sonra insanları sıkar. İçeriklerde etiket kullanımı mutlaka yapılmalıdır. Etiket sayesinde videolar daha kolay bulunur.

 

Video İçeriklerin Organik Trafiğe Etkisi Nedir?

 

Bir web sitenin SEO stratejisini belirleyen etkenlerin arasında video içerikler yer alıyor. Ankara dijital pazarlama çalışmalarının içerisindeki video içerikler, web sitenin organik trafiğini artırıyor. Dolayısıyla video içeriklerin organik trafiğe etkisi var mı sorusu evet şeklinde yanıtlanabilir. Video içeriklerin sayesinde web sitesinin doğal yöntemlerle organik trafiği artmaktadır.

Video içerikler optimize edildiğinde arama motorları tarafından daha kolay fark edilmektedir. Video içeriklerin kaliteli şekilde hazırlanması web sitenin SEO değerini artırır. Çünkü görüntülü ve ses kalitesi kötü olan video içeriklerine kimse bakmaz. Birçok internet kullanıcısı YouTube vb. platformlar üzerinden web sitelerine daha kolay yönlendirilir.

Video içerikler, işletmelerin dijital pazarlama faaliyetlerini de artırıyor. Çünkü kullanıcı odaklı Google algoritması, videoları desteklemektedir. Bir araştırmaya göre tüketicilerin %96’sı ürün/hizmet hakkında bilgi edinmek için video içeriklerini izlemeyi tercih ediyor. Ankara dijital pazarlama hizmetleri veren Blue Ajans ile iletişime geçerek web siteniz için SEO’ya uygun video içerikleri hazırlatabilirsiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1