facebook

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blue Ajans, profesyonel kadrosuyla Ankara web tasarımı alanındaki çalışmalarıyla huzurunuza çıkıyor. Web tasarımı, marka ve şahısların dijital ortamda kendilerini tanıtmalarını sağlayan en önemli araçtır. Bir markanın web site tasarımının profesyonel olması tanınırlığını artırır. Dijitalleşen dünyada marka ve şahısların ürün/hizmet tanıtımları için web tasarım çok önemlidir.

Marka ve şahıslar, kaliteli bir web tasarım sayesinde daha hızlı hedefledikleri kitleye ulaşırlar. Web tasarım çalışmaları ile aslında markaların dijital dünyadaki kimlikleri inşa edilmiş olur. Günümüzde internet kullanımının da yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar artık bir ürün ya da hizmet satın almadan önce mutlaka markanın web sitesini ziyaret ediyor. Dolayısıyla doğru ve kaliteli web tasarım çalışmaları ile markanızın satışlarını artırabilirsiniz.

 

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta

 

Ankara web tasarımı ile dikkat edilmesi gereken 7 noktayı şöyle sıralayabiliriz:

 

1- Açık ve Anlaşılabilir Tasarım

Web sitesi tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında tasarımının açık ve anlaşılabilir olması geliyor. Ayrıca web tasarımın sade ve özgün olması da çok önemlidir. Bahsedilen bu hususlara dikkat edilerek tasarlanan web siteler, ziyaretçilerin gözünde daha değerlidir. Aynı zamanda tasarımın SEO uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede web site arama motorlarında üst sıralarda yer alır. Web tasarımda dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalarsa şu şekilde sıralanabilir;

 • Görseller
 • Renkler
 • Grafikler

Web tasarımında kullanılan görseller, renkler ve grafikler sayesinde site daha dikkat çekici hale gelir. Örneğin, sitenin kaliteli ve dikkat çekici görünebilmesi için küçük yazı boyutları büyüğün yerine kullanılabilir. Yazı boyutlarının 10-12 punto arasında olması idealdir. Renk seçiminde markanın logosu ve özelliklerine göre seçim yapılmalıdır. Yalnız gözü yormayan sade renkler kullanılması daha idealdir.

 

2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Ankara web tasarımı hizmetleri kapsamında arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarının da mutlaka yapılması gerekiyor. SEO sayesinde web siteleri, internet kullanıcılarının aramalarına uygun olarak düzenlenir. Bir markaya ait web site, ziyaretçi çekmek istiyorsa SEO uyumlu içeriklere yer vermelidir. İçeriklerin özgün ve yazım kurallarına uygun olmaması sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını engeller.

Web sitesi tasarımında kodlama işlemi de çok önemlidir. Kodlamada aşamasında da SEO çalışmalarına önem verilmelidir. Kodların özellikle sade, kısa ve anlaşılır olmasına çok dikkat edilmelidir. Kodların sade ve kısa olması web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırır. Görsellerin kalitesi de SEO çalışmalarını çok etkiliyor. Web tasarımı kapsamında siteye yüklenen görsellerde alt etiket alanı oluşturmasına da çok dikkat edilmelidir.

 

3- İçerik

Web tasarımda önem arz eden konulardan birisi de içeriktir. Web sitesinde yer alan içeriklerin doğru ve kaliteli olması site trafiğini önemli oranda artırmaktadır. Özellikle içeriklerin özgün olmasına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin ilgisini çeken akıcı içeriklere yer verilmesi de sitenin trafiğinin artmasını sağlayan başka önemli etkenlerdir.

Web sitesine koyulacak içeriklerin markanın hizmet/ürünleri ile alakalı olmasına çok dikkat edilmelidir. Hangi sektördeyse ona göre web tasarım çalışmaları yapılıp ve içerikler oluşturulmalıdır. İçeriklerde mutlaka alakalı rekabetçi anahtar kelimelere yer verilmelidir. Anahtar kelimeler, önemlilik durumlarına göre içerik içerisinde dağıtılmalıdır. Web sitesi yayınlama aşamaları doğrultusunda oluşturulan içeriklerin dikkat çekici ve özgün olmasına da özen gösterilmelidir. Ziyaretçiler dikkate alınarak onlara uygun dil kullanmaya özen gösterilmelidir.

 

4- Web Site Hızı ve Mobil Uyumluluk

Web tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında site hızı ve mobil uyumlulukta yer alıyor. Günümüzde akıllı telefon kullanımının artmasıyla doğal olarak birçok kişi internete mobil cihazlardan giriyor. Bu durumda web site tasarımın mobil uyumlu olması gerekiyor. Mobil uyumlu olarak tasarlanan web sayfaları, Responsive tasarım şeklinde bir özellikten oluşuyor. Responsive tasarıma sahip web sayfalarına mobil cihazlardan kolayca girilebilir. Görseller, yazı fontları vb. unsurlar ekranın genişliği baz alınarak boyut değiştiriyor.

İnternet kullanıcılarının dikkat ettiği konulardan birisi de web sayfalarının hızlı yüklenmesidir. Birçok kişi, ziyaret ettiği sitelerde hemen araştırma yapıp hızlı sonuca ulaşmak ister. Bunun içinde web sitenin hızlı yüklenebilecek şekilde tasarlanması gerekiyor. Google’da web site hızını önemsiyor. Hızlı yüklenen web siteler, Google arama sonuçlarında ön sıralarda yer alır.

 

5- Altyapı

Web site tasarımında mutlaka altyapılarında dikkate alınması gerekiyor. Altyapı, teknik bilgileri kapsayan bir aşamadır. Bu sebeple web tasarımı altyapısının oluşturulması için mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Kaliteli web site tasarımı için altyapının doğru inşa edilmesi hayati önem taşıyor. Web sitelerin altyapı tasarımı;

 • Kullanılabilir
 • Esnek
 • Ölçeklenebilir olmalıdır.

 

6- Yönetim Paneli

Ankara web tasarımı çalışmalarında yönetim paneli de dikkate alınmalıdır. Yönetim paneli, web sitesine eklenti ve koda gerek kalmadan girilmesini sağlıyor. Kullanıcı adı ve şifre yazılarak web sitesinin yönetim paneline giriş yapılıp içerikler eklenip, düzenlenebilir. Yönetim paneli sayesinde web sitesinde yer alan içerikler daha kolay yönetiliyor. Bahsettiğimiz bu durumdan dolayı mutlaka bir web site tasarımında yönetim paneline de yer verilmelidir. Blue Ajans ile iletişime geçerek Ankara web tasarımı hizmetlerine dair daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Web tasarımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını şöyle sıralayabiliriz:

 

1- Web Sitesi Tasarlanırken Olması Gereken En Önemli Nokta Nedir?

Web site tasarımında kullanıcıların istedikleri bilgilere ulaşması en önemli noktadır.

 

2- Web Site Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Web site tasarım aşamaları şöyle sıralanabilir;

 • Projelendirme
 • Tasarım
 • Yazılım
 • Test
 • Yayınlanma

 

3- Web Site Tasarlanırken Alan Adı Nasıl Seçilmeli?

Web site tasarımında alan adı seçerken arama motorlarının önemsediği kelimeler seçilmelidir. Alan adının akılda kalıcı olmasına özellikle dikkat edilmelidir.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar ( 0)Yorum Yapın

logo ×
Blue Ajans
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1